Genetik algoritmalarla permütasyon tipi iş sıralama
Permutation job sequencing using genetic algorithms
  1. Tez No: 57107
  2. Yazar: MUHARREM DÜĞENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERCAN ÖZTEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, canlılardaki genetik süreci bilgisayar ortamına taşıyan ve başarılı uygulamaları ile araştırmacıların dikkatini üzerine çeken genetik algoritmaların (GA) iş sıralama problemlerine uygulanması gösterilmiştir. Oluşturulan örnek problemler hem GA hem de geleneksel sezgisel metodlar ile çözülmüş ve sonuçların bir karşılaştırılması yapılmıştır. Özellikle iş ve makina sayısının arttığı durumlarda, genetik algoritmaların diğer metodlardan daha başarılı sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Genetik algoritmalar, İş sıralama, Genetik arama VII
Özet (Çeviri)
There has been an increasing trend in using genetic algorithms (GAs) in engineering. This has been realized by numerous successful applications. In this study, the application of genetic algorithms to job sequencing problems is introduced. Several problems are solved by both GAs and well-known heuristics. The results and their comparison are presented in the paper. It has been proven that GAs are more successful than the others, especially when the large numbers of jobs and machines are considered KEYWORDS : Genetic algorithms, Job sequencinng, Genetic search vm