Pirinç kabuğundan yapılmış aktif karbon üzerinde Cu (II) ve Cd (II) iyonlarının sulu çözeltilerinden adsorpsiyonla uzaklaştırılması
  1. Tez No: 57108
  2. Yazar: MUSTAFA İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT TEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Adsorpsiyon, aktif karbon, pirinç kabuğu, ağır metaller Pirinç kabuğundan hazırlanan aktif karbon üzerinde Cu(II) ve Cd(II) iyonlarının sulu çözeltilerinden adsorpsiyonla uzaklaştırılmasına pH, aktif karbon dozu, temas süresi, başlangıç konsantrasyonu ve çözeltinin sıcaklığının etkisi araştırıldı. Aktif karbonun tane büyüklüğünün Cu(II) ve Cd(ll) adsorpsiyonuna etkisi çalışıldı. Cu(ll) iyonlarının adsorpsiyonu için pH, doz ve temas süresi değerleri sırasıyla 5-7, 0.3g PAK/25 mL çözelti ve 60 dk olarak belirlendi. Cd(II) iyonlarının adsorpsiyonu için optimum pH, doz ve temas süresi değerleri sırasıyla 5-8, 1.5g PAK/25 mL çözelti ve 60 dk olarak belirlendi. Başlangıç konsantrasyonlarından, Langmuir ve Freundlich izoterm sabitleri 293 K ve 313 K olmak üzere iki sıcaklıkta hesaplandı. Cu(II) ve Cd(Il) iyonlarının sulu çözeltilerden adsorpsiyonunun ekzotermik olduğu bulundu ( Cu(II) için AH0 = -13.474 kJ/mol, Cd(II) için AH0 = -2.302 kJ/mol ). Bundan başka AG° ve AS0 gibi termodinamik parametreler 293 K ve 313 K olmak üzere iki sıcaklıkta hesaplandı. X1I1
Özet (Çeviri)
THE REMOVAL OF Cu(II) AND Cd(II) IONS FROM AQUEOUS SOLUTION BY ADSORPTION ON AN ACTIVATED CARBON PREPARED FROM THE RICE HULLS SUMMARY Key Words : Adsorption, activated carbon, rice hull, heavy metal The removal of Copper(II) and Cadmium(II) ions from aqueous solutions, by adsorption on an activated carbon prepared from the rice hulls, has been investigated depending on pH, activated carbon dosage, contact time, initial concentration and solution temperature. The effect of particular size of the activated carbon on adsorption of Cu(II) and Cd(II) ions has been studied. The optimum values of pH, dosage and contact time for the adsorption of Cu(II) ions have been determined as 5- 7, 0.3g PAK/25mL solution and 60 mins. respectively. The optimum values of pH, dosage and contact time for adsorption of Cd(II) ions have been determined as 5-8, 1.5gPAK/25mL solution and 60 mins. respectively. From the initial concentrations, the constants for the Freundlich and Langmuir isoterms have been calculated at the two temperatures of 293 K and 313 K. The adsorption of Cu(II) and Cd(II) ions from aqueous solutions has been found to be exotermic ( AH0 = -13.474 kj/mol for Cu(H) and AH0 = -2.302 kj/mol for Cd(H) ). Furthermore the other thermodynamic data for AG0 and AS0, have been also calculated at two temperatures of 293 K and 313 K. XIV