1750-1755 yılları arasında Galata'da sosyal ve kültürel hayat (Şeriyye sicillerine göre)
Social and cultural life in Galata between 1750 and 1755 (According to shariyye records)
- Tez No: 571072
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu tez çalışmasında, Osmanlı Frengistan'ı olarak tabir edilen Galata'nın 1750-1755 yılları arasındaki sosyal ve gündelik yaşantısı üzerinde durulmuştur. Konuyu belirlerken amacımız burasının söylenildiği gibi bir Frengistan olup olmadığını tespit etmekti. Özellikle Avrupalıların ve fethin ardından şehri terk etmeyerek burada kalmayı tercih eden İtalyanların Müslüman halk ile olan ilişkilerini irdelemek bu tespitte bize yardım edebilirdi. Öncelikle mekânsal yapısını belirlemek için Galata'nın konumu, Bizans'ın düşüşünün ardından Galata'nın Osmanlılara teslimi, sur ve sur kapıları gibi konular incelenmiştir. Bu kapsamda kronikler ve seyahatnamelerde yer alan Galata'nın konumu ve yapıları hakkındaki bilgileri bir araya getirilmeye çalışılmıştır. Ardından Osmanlı ile birlikte Galata'da mekân bakımından gerçekleşen değişime değinilmiştir. Asıl üstünde durduğumuz sosyal hayat ve gündelik yaşayış konularında esas verilerimizi Galata Şeriyye Sicilleri oluşturmuştur. Sicillere dayanarak Müslüman ve gayrimüslimler Galata'da bir ve beraber nasıl yaşadılar, bu birliktelik gündelik ve ticari hayatlarına nasıl yansıdı bu konular ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social and daily life of Galata which is called Ottoman's Christian district (Frengistan) in 1750-1755 is studied in this dissertation. The main aim of determining the subject is to reveal that if the Galata is a really a Christian district (Frengistan) or not. Also observing the relationships between Europeans and especially Italians who had not left after the conquering of Istanbul is another aim of the research. To reveal spatial structure of Galata, statue of Galata, surrendiring of Galata, walls and entrances walls are studied. It is tried to gather informations in chronics and travelogue. Then spatial change with change in Ottoman is touched. But main resources of social and daily life of Galata in this study are court records Galata. According to the court records of Galata it was tried to define how did Muslims, Christians and people from other religions live in Galata.