Evaluating urban growth trends by using Sleuth model: a case study in Adana
Kentsel büyüme trendlerinın Sleuth modeli ile değerlendirilmesi: Adana'da bir durum çalışması
- Tez No: 571071
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ZUHAL AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geodesy and Photogrammetry, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, SLEUTH kentsel büyüme modeli kullanılarak Adana için çeşitli kentsel büyüme senaryoları simüle edilmiştir. Ayrıca 2020 yılında yapılması planlanan yolun etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, SLEUTH'e özgü bir karşılaştırma yöntemi kullanılarak diger SLEUTH modeli uygulamalarıyla karşılaştırılmıştır. SLEUTH, kentsel büyüme modellemesi için geliştirilen bir hücresel otomata simülasyon modelidir. C dilinde yazılmış ve açık kaynak kodlu bir kütüphaneye sahiptir. Kentsel bir büyüme modeli olarak ilk ortaya çıkışından bu yana SLEUTH, en popüler kentsel büyüme modeli haline geldi. Dünyada çeşitli ölçeklerde 50'den fazla şehre uygulandı ve farklı sürümleri geliştirildi. SLEUTH'nin diger hücresel oto- mata yaklaşımlarına karşı üstünlügü de literatürdeki bazı çalışmalarda kanıtlanmıştır. Adana, Türkiye'nin en verimli topraklarına sahiptir, ancak göç ve hızlı kentleşme sorunları ile karşı karşıyadır. Adana için 1990, 2001, 2006, 2011 ve 2016 yıllarında elde edilen Landsat görüntüleri SLEUTH modeli için girdi veri kümesi olarak kullanılmıştır. Senaryolar için bir temel oluşturmak amacıyla 2016 yılına ait kentsel plan resmi kaynaklardan alınmıştır. 2050 yılındaki kentleşme tahmini, mevcut eğilimleri, kısmi vii korumayı ve tam korumayı temsil eden üç senaryo kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Model duyarlılıgı tartışılmış ve bölgedeki geçirimsiz yüzeylerdeki de ˘ gişiklikler elde edilmiştir. Tahmin sonuçları, modelin her senaryoya farklı bir şekilde yanıt verdigini göstermektedir. 2016 ve 2050 yılları arasında kentsel alanlarda birinci senaryoda % 120 , ikinci senaryoda %62 ile en son ve en koruyucu üçüncü senaryoda yüzde %50 artış gözlenmiştir. Gelecekte kentleşme nedeniyle yeşil ve tarımsal alan kayıplarını bulmak için ayrıntılı kentleşme analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, various urban growth scenarios are simulated for Adana by using SLEUTH urban growth model. In addition, the impact of the planned road in 2020 was investigated. The results of this study were compared with other SLEUTH model applications using a SLEUTH-specific comparison method. SLEUTH is a cellular automata simulation model developed for urban growth modelling. It is written in the C language and has an open source library. Since its first occurrence as an urban growth model, SLEUTH model has become the most popular one. It has been applied to more than 50 cities, with various scales, around the world. Superiority of the SLEUTH against other cellular automata approaches has been proven in some studies in the literature. Adana has the most fertile lands in Turkey, but it has been facing with immigration and rapid urbanization problems. Landsat imagery acquired in 1990, 2001, 2006, 2011 and 2016 for Adana are used as input dataset for the SLEUTH model. Urban plan for 2016 has been obtained from official sources in order to create a basis for the scenarios. Urbanization in 2050 is estimated using three scenarios representing current trends, and green areas being fully and partially protected. Model sensitivity has been discussed and the changes in the impervious surfaces in the area are obtained. Prediction results show that the model responds each scenario in a different manner. Between 2016 and 2050 percent urban area increase for the first scenario is 120%, for the second scenario it is 62% and for the last and most protective third scenario, 50% increase in urban areas have been predicted. Detailed urbanization analyses have been performed to find green and agricultural area losses due to urbanization in the future.