Kolorektal kanser hücrelerinin anti-tümör immün yanıtlarına duyarlılığının arttırılması
Sensitisation of colorectal cancer cells to anti-tumor immune responses
  1. Tez No: 571093
  2. Yazar: ESRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN ÇAÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kolorektal kanseri dünyada en yaygın görülen üçüncü kanser türü olup, ileri evrelerde tanı konulanların beş yıllık sağ kalım oranı oldukça düşüktür. Kanser tedavisinde kullanılan standart tedaviler ileri aşamada olan kanserlerin tedavisinde yetersiz kalmaktadır. Ancak tümör spesifik immün yanıtların aktifleştirilmesi bu tür kanserlerin tedavisinde büyük umut vadetmektedir. Bortezomib FDA onaylı bir kemoterapi ajanı olup çeşitli kanserlerin tedavisinde kullanılmaktadır ve yapılan çalışmalarda bortezomib'in immünojenik hüce ölümünü tetikleyebildiği ortaya konulmuştur. Başka bir kemoterapötik ajan olan epirubisin, özellikle meme kanseri tedavisinde diğer kemoterapötik ilaçlarla da kullanılabilen bir antrasiklin ajan olarak bilinmektedir. Bu tez çalışmasında iki kemoterapötik ajan olan bortezomib ile epirubisin'nin düşük dozlarda kombinasyon şeklinde kullanılarak immünojenik hücre ölümünde rol oynayan önemli genlerin ifadelerinin arttırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda normal kolorektal hücre hattı ile metastatik özelliğe sahip iki kolorektal kanseri hücre hatları kullanılarak bortezomib ve epirubisin ile farklı dozlarda muamele edilmiş ve bu hücrelerdeki minimum toksisite etkileri MTT testleri ile belirlenmiştir. Daha sonra bu dozların immünojenik hücre ölümünde görev alan DR4, DR5 ve NKG2DL genlerin ifadeleri üzerindeki etkileri RT-PCR ile ortaya konulmuştur. Elde edilen veriler gösteriyor ki kombinasyon muamelesi DR4, DR5 ve NKG2DL genlerinin transkripsiyon ekspresyonlarını kolorektal tümör hücrelerinde önemli bir derecede arttırırken, normal kolorektal hücrelerde kayda değer bir artış göstermemiştir. Dolayısıyla, bortezomib ve epirubisin'in düşük dozlarda kullanımı tümör hücrelerinin immünojenitesini arttırıp buda tümör spesifik immün yanıtların aktifleşmesine katkı sağlayabileceği kanaati hasıl olmuştur.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is the third most common cancer in the world and the five-year survival rate of those diagnosed in advanced stages is very low. Current standard treatments are insufficient in the treatment of advanced cancers. On the other side, activation of tumor-specific immune responses holds great promise in the treatment of such cancers. Bortezomib is an FDA-approved chemotherapy agent that is used in the treatment of various cancers and studies have shown that bortezomib can trigger immunogenic cell death. Epirubicin, another chemotherapeutic drug, is known as an anthracycline agent which can be used with other chemotherapeutic drugs, particularly in the treatment of breast cancer. The aim of this study was to increase the expression of important genes involved in immunogenic cell death by using low doses of two chemotherapeutic agents, bortezomib and epirubicin, in combination. For this purpose, normal colorectal cell line and metastatic two colorectal cancer cell lines were treated with bortezomib and epirubicin in variety of doses and the minimum toxicity effects on these cells were determined by MTT assays. The effects of these two agents on the expression of DR4, DR5 and NKG2DL genes which are involving in immunogenic cell death were then analyzed by RT-PCR. The obtained data showed that the combination treatment significantly increased the transcription expression of DR4, DR5 and NKG2DL genes in colorectal tumor cells, but did not show a significant increase in normal colorectal cells. Thus, the use of bortezomib and epirubicin at low doses may increase the immunogenicity of tumor cells which can contribute to the activation of tumor-specific immune responses.