Energy efficiency and rebound effect for household gas consumption: Evidence from Ankara
Hanelerde enerji tüketimi için enerji verimliliği ve geri tepme etkisi: Ankara örneği
  1. Tez No: 571092
  2. Yazar: ZEHRA İLKNUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SARI, PROF. DR. İSMAİL YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Artan enerji talebi ve enerji güvenliği ile iklim değişikliği konusundaki kaygılar birçok ülkede enerji verimliliğinin önemli enerji politika hedeflerinde biri olmasına yol açmıştır. Enerji verimliliği iyileştirmelerinin enerji tüketimini ve CO2 salımlarını azaltacağı düşünülmektedir. Fakat tüketici davranışları sebebiyle gerçekleşen enerji tasarrufları genellikle öngörülen tasarruflardan daha az olmaktadır. Enerji verimliliği ile ilintili enerji politika önlemi sonuçlarının ölçülmesinde önemli bir faktör olan bu kavram geri tepme etkisi olarak bilinmektedir. Geri tepme etkisi gelişmiş ülkelerde çalışılmış olmasına rağmen gelişmekte olan ülkelerde yapılan çalışmalar sınırlıdır. Ayrıca, çalışmaların çoğunluğu sosyal faktörleri göz ardı ederek ekonomik analizlere odaklanmıştır. Bu çalışmada, mesken ısıtma için doğrudan geri tepme etkisi Ankara'daki haneler için enerji verimliliği uygulamalarına yönelik ekonomik ve sosyal göstergelere dayalı birincil ve ikincil verileri kullanarak çalışılmıştır. Ayrıca, gaz tüketimi ile ilintili demografik, bina özellikleri ve davranışsal faktörler araştırılmış ve beraberinde Türkiye'deki politika yapıcılara çıkarımlarda bulunulmuş ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing energy demand and concerns about energy security and climate change have led to energy efficiency to become one of the important energy policy objectives in many countries. It is conceived that energy efficiency improvements will decrease energy consumption and CO2 emissions. However, actual efficiency savings are often less than projected savings because of consumer behavior. This concept is known as the rebound effect which is an important factor to be considered while estimating results of energy policy measures related to energy efficiency. While the rebound effect has been studied for developed countries, studies in developing countries are limited. Moreover, most studies have been focused only on economic analysis by neglecting social factors. In this study, direct rebound effect for space heating targeting households in Ankara is studied by using primary and secondary data related to economic and social indicators for energy efficiency applications in buildings. Moreover, the demographic, dwelling characteristics and behavior factors that have an effect on gas consumption are explored and concomitantly inferences and recommendations are made to policymakers in Turkey.