Gebelerin sosyodemografik özelliklerinin gebelikte olağan yakınmalar ve yaşam kalitesine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of sociodemographic characteristics of pregnant women on ordinary complaints and quality of life in pregnancy
  1. Tez No: 571097
  2. Yazar: EMİNE DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNÇ KÖSE TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Gebelerin Sosyodemografik Özelliklerinin Gebelikte Olağan Yakınmalar Ve Yaşam Kalitesine Etkisinin Belirlenmesi Giriş ve amaç: Bu araştırma gebelerin sosyodemografik özelliklerinin gebelikte olağan yakınmalar ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve metot: Araştırma niceliksel ve tanımlayıcı tipte olup, araştırmanın evrenini 1 Mart 2018 – 6 Ağustos 2019 tarihleri arasında Ağrı Devlet Hastanesi Kadın Doğum ve NST Polikliniklerine başvuran ve örneklem büyüklüğünü belirlemek için priori güç analizi yapılmış olup, araştırmanın örneklemini belirlenen tariler arasında polikliniklere başvuran, araştırmayı kabul eden, araştırma kriterlerini sağlayan 400 gebe oluşturdu. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan gebelerin sosyo-demografik özellikleri içiren“Kişisel Bilgi Formu”ve“Gebelikte Yakınmalar ve Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzdelik, ortalama, ikili grupların karşılaştırılmasında Mann Whitney U analizi, Kruskall Wallis Varyans analizi, (İleri analiz olarak Mann Whitney – U testi kullanılmıştır) ve Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Bulgular: Gebelerdeki yakınmalar ve yaşam kalitesi ölçeğinden alınan puanların dağılımı ortalama 50.24±21.78 bulundu.
Özet (Çeviri)
Determination of the Effect of Sociodemographic Characteristics of Pregnant Women on Ordinary Complaints and Quality of Life in Pregnancy Introduction and purpose: This study was conducted to determine the effect of sociodemographic characteristics of pregnant women on ordinary complaints and quality of life in pregnancy. Material and Method: The research was of a quantitative and descriptive type and the universe of the study comprised pregnant women who were admitted to Ağrı State Hospital Obstetrics and NST Polyclinics between March 1, 2018 and August 6, 2019. Priori power analysis was performed to determine the sample size, and the sample of the study consisted of 400 pregnant women who were admitted to outpatient clinics between the dates specified, who agreed to participate in the study and met the research criteria. The data were collected using the survey method with the“Personal Information Form”containing the socio-demographic characteristics of the pregnancies prepared by the researcher and the“Complaints During Pregnancy and Quality of Life Scale”. Number, percentage, mean, and data were used to evaluate the data, and Mann–Whitney U analysis, Kruskal Wallis Variance analysis ( Mann–Whitney U test was used for further analysis), and Spearman Correlation Analysis were used to compare the two groups. Findings: The distribution of the scores obtained from Complaints During Pregnancy and Quality of Life Scale in pregnant women was found as 50.24±21.78 on average.