Gebelerin eğitim gereksinimlerinin gebelikte olağan yakınmalar ve yaşam kalitesine etkisinin belirlenmesi: Muş örneği
Determining the education needs of pregnant women, usual complaints and quality of life during pregnancy: The case of Muş
- Tez No: 863453
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN TANDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Çalışma kadınların gebelikte aldıkları eğitimlerin olağan yakınmalar ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapıldı. Gereç-Yöntem: Çalışma Mayıs-Agustos 2023 bir kamu hastanesinin kadın hastalıkları ve doğum polikiliniğine başvuran ve araştırma kriterlerine uyan 302 gebe ile tamamlanıldı. Gebelere sosyo-demoğrafik ve obstetrik özelliklerini ortaya koyan“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve gebelik sürecindeki olağan yakınmaları ile yaşam kalitesini ortaya koyacak“Gebelikte Olağan Yakınmalar ve Yaşam Kalitesi Ölçeği (GYYKÖ)”doldurtuldu. Veri analizi SPSS 25.0 programı kullanılarak yapıldı. İki gruba sahip değişkenlerde bağımsız örneklemler t testi (Independent samples t test), en az üç ve üzeri grubu bulunan değişkenlerde tek yönlü varyans analizi (One-way ANOVA) kullanıldı. Tek yönlü varyans analizinde varyansların homojen dağılmadığı durumlarda Welch test (Robust test of equality of means) kullanıldı. Gruplar arasındaki farkın kaynağını belirlemek için post hoc çoklu karşılaştırma testlerinden Bonferroni ve Tamhane's T2 yöntemi kullanıldı. Bulgular: Gebe kadınların yaş ortalaması 26.77±5.21 yıl olup 18-42 yaş aralığındaydı. Araştırmaya katılan gebe kadınların aile tipini incelendiğinde, gebe kadınların %68.2'sinin çekirdek ailede yaşamakta olduğu, %23.5'inin lisans ve üstü eğitim aldığı, %37.7'sinin gelirinin giderinden az olduğu saptandı. Gebelerin aldıkları eğitimler ile olağan yakınmalar ve yaşam kalitesi arasında istatiksel bir anlamlılık olmadığı olamadığı bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: The study was conducted as a descriptive study to determine the effect of the education women received during pregnancy on their usual complaints and quality of life. Materials-Methods: The study was completed with 302 pregnant women who applied to the gynecology and obstetrics outpatient clinic of a public hospital between May and August 2023 and met the research criteria. Pregnant women were asked to fill out the“Introductory Information Form”, which reveals their socio-demographic and obstetric characteristics, and the“Usual Complaints During Pregnancy and Quality of Life Scale (GAQS)”, which will reveal their usual complaints and quality of life during pregnancy. Data analysis was done using SPSS 25.0 program. Independent samples t test was used for variables with two groups, and one-way analysis of variance (One-way ANOVA) was used for variables with at least three or more groups. In one-way analysis of variance, Welch test (Robust test of equality of means) was used in cases where variances were not distributed homogeneously. Bonferroni and Tamhane's T2 method, one of the post hoc multiple comparison tests, was used to determine the source of the difference between the groups. Results: The average age of women was 26.77±5.21 years, ranging from 18 to 42 years. When examining the family types of pregnant women participating in the study, it was found that 68.2% of them lived in nuclear families, 23.5% had received a bachelor's degree or higher education, and 37.7% had income lower than their. It was found that there was no statistical significance between the training received by pregnant women and their usual complaints and quality of life.