Sera domates yetiştiriciliğinde 2,4-D, 4CPA ve Noxa'nın meyve tutumu üzerine etkisi
The Effects of 2,4-D, 4-CPA and Noxa on fruit set in greenhouse tomatoes
  1. Tez No: 5711
  2. Yazar: KÖKSAL DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KAZIM ABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Araştırma, sera domates yetiştiriciliğinde 2,4-D, 4-CPA ve NOXA'nm meyve tutumu, verim, meyve şekli ve ve- getatif organlara etkilerini belirlemek amacıyla yapılmış tır. Bitkisel materyal olarak Amfora, Dario ve doğal parte- nokarpik meyve oluşturan Carpy çeşitlerinin kullanıldığı çalışmada, 2,4-D 1.0, 2.5 5.0 mg/1, 4-CPA 7.5, 15.0, 25.0, mg/1 ve NOXA 10.0, 25.0, 50.0 mg/1 düzeylerinde denenmiştir. Sonuçlar büyümeyi düzenleyici maddelerin kontrollere göre her üç domates çeşidinde meyve tutumu, verim, meyve şekli ve vegetatif organlar üzerine etki yaptığını göstermiştir. Denenen uygulamalar arasında en yüksek meyve tutma oranı, her üç çeşitte de NOXA'nm 50.0 mg/l'lik çözeltisinin verildiği uygulamalardan elde edilmiştir. Bu uygulamanın yapıldığı çeşitlerden Amfora 'da meyve tutma oranı % 68.8 Darib'da % 67.6 ve Carpy* de % 72.8 olarak bulunmuştur. Kont rol parsellerinde ise meyve tutma oranı tüm büyümeyi düzen leyici uygulamalarına göre düşük bulunmuştur. Büyümeyi düzenleyici maddeler verim üzerine de et kili olmuş, en yüksek değerler NOXA'nin 50.0 mg/1 dozundan, 4-CPA" nın 25.0 mg/1 dozundan ve 2,4-D'nin 2.5 mg/1 dozundan elde edilmiştir. Kontrol parsellerindeki bitkilerden ortalama 1,698 kg/bitki' lik verim alınırken yukarıdaki uygulamalardan sırasıyla 2,829 kg/bitki, 2,741 kg/bitki ve 2,724 kg/bitki düzeyinde ortalama verim elde edilmiştir. Meyve şekli meme oluşumu yönünden yapılan inceleme de NOXA ve 4r-CPA'nın tüm dozları ile 2,4-D'nin 1.0 mg/1 dozun^ da meyvelerde önemli şekil bozukluğu ve meme oluşumu gözlen^ memiştir.IV Vegetatif organlarda görülen değişimler bakxmxndan ise büyümeyi düzenleyici maddelerin tüm uygulamaları kontrol bitkilerine nazaran özellikle yapraklarda olumsuz etkilerde bulunmuşlardır. Ancak en az zararlanmalar NOXA ve 4-CPA'nm her üç dozu ile 2,4-D'nin 1.0 mg/1 dozunda yapılan uygulama larda ortaya çıkmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Domates, sera yetiştiriciliği, 2,4-D, 4-CPA, NOXA, konsantrasyon, par tenokarpi, meyve tutumu, verim, meyve şekli, kalite
Özet (Çeviri)
The effects of 2,4-D, 4-CPA and NOXA on fruit set, yield, fruit form and vegetatif organs in greenhouse tomatoes were investigated. As plant material, Carpy natural partheno- carpic variety. Amfora and Dario hybrid tomatoes cultivars were used. 2,4-D at 1.0, 2.5, 5.0 mg/lj 4-CPA at 7.5, 15.0, 25.0 mg/1 and NOXA at 10.0, 25.0, 50.0 mg/1 levels were tested. Results have shown that growth regulators were effected fruit set, yield, fruit form and vegetative organs in all tomato cultivars according to the control. The highest fruit set was obtained from 50.0 mg/1 NOXA treatment in all cultivars. In this treatment the percentage of fruit set was found 68.8 %, 67.6 % and 72.8 % in Amfora, Dario and Carpy respectively. Percentage of fruit set in control plants were lower than the other treatments. Plant growth regulators have effected on tomato yield. The highest yield value was obtained from 50.0 mg/1 NOXA, 4-CPA 25.0 mg/1 and 2,4-D 2.5 mg/1 consentrations. Averaga yield per plant was 1,698 kg in control plants while these values were found as 2,829 kg, 2,741 kg and 2,724 kg respecti vely in above treatments. None of the dozes of NOXA and 4-CPA and 1.0 mg/1 of 2,4*-D were not caused significant fruit abnormality. From the point of damages on vegetative organs, all the treatments caused some damages on leaves to the control. The lowest damage was observed both of NOXA and 4-CPA dozes and 1.0 mg/1 of 2,4~D treatments. KEY WORDS: Tomato, greenhouse growing, 2,4-D, 4-CPA, NOXA, consentration, parthenocarpy, fruit set, yield, fruit form, quality.