Pediatrik kardiyovasküler cerrahi yoğun bakım ünitesinde ebeveyn memnuniyeti: Bir üniversite hastanesi örneği
Parent satisfaction in pediatric cardiovascular surgical intensive care unit: An example From university hospital
- Tez No: 571127
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KUĞUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Pediatrik kardiyovasküler cerrahi yoğun bakım ünitesinde çocuğu bakım ve tedavi gören ebeveynlerin, memnuniyet düzeylerini belirlemek amacı ile tanımlayıcı tipte planlanan bu araştırma; Temmuz 2018- Nisan 2019 tarihleri arasında, İstanbul'da bir özel hastaneler kompleksinde gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini; Vakıf Hastanesi'nin kardiyovasküler cerrahi yoğun bakım ünitesinde tedavi görmüş olan çocukların ebeveynleri, örneklemini ise ünitede en az 24 saat süre ile kalmış olan tüm çocukların araştırmaya katılmaya gönüllü ebeveynleri oluşturdu (n=87). Veriler; çocuk servisten taburcu olduktan sonra“Ebeveyn Sosyodemografik Veri Formu”ve“Pediatrik Yoğun Bakımda Aile Memnuniyeti Ölçeği”ile toplandı ve SPSS 25.0 istatistik programı ile değerlendirildi. Skalanın Cronbach alfa katsayısı çalışma grubumuz icin .96'dır. Ölçeğin alt boyutlara göre Cronbach alfa katsayıları; çevre memnuniyeti alt boyutunda .65, bakım memnuniyeti alt boyutunda .93, iletişim memnuniyeti alt boyutunda ise .92 olarak bulundu. Araştırma sonucunda; ebeveynlerin memnuniyet düzeylerine ilişkin veriler değerlendirildiğinde, genel ebeveyn memnuniyeti %86,8, yoğun bakım çevresinden memnuniyet %84,4, bakım uygulamalarından memnuniyet %88,2 ve iletişimden memnuniyet düzeyi %86,1 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted between July 2018-April 2019, a private hospital complex was held in Istanbul. To determine the level of satisfaction of the parents with the obtained care in pediatric cardiovascular surgery intensive care unit. The universal focus of the research; The parents of the children who were treated in the cardiovascular surgery intensive care unit of the Private Hospital, and the sample of all children who stayed in the unit for at least 24 hours. (n = 87). Data; After the child was discharged from the ward,“Parent Sociodemographic Data Form ”and“Family Satisfaction Scale in Pediatric Intensive Care Unit”were distributed then collected and statistical analysis was performend with SPSS 25.0. Cronbach's alpha coefficient of the scale was .96 for our study group. Cronbach's alpha coefficients according to the sub-dimensions of the scale; environmental satisfaction in sub-dimension .65, care satisfaction in sub-dimension .93, and in the decision-making communication satisfaction sub-dimension .92. As a result of the research; When the data on the satisfaction levels of the parents are evaluated; overall parental satisfaction was 86.8%, intensive care environment satisfaction was 84.4%, care applications satisfaction was 88.2% and communication satisfaction level was 86.1%.