Seramik atıklarının asfalt endüstrisinde kullanımı
Utilization of ceramic waste in asphalt industry
- Tez No: 571144
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JÜLİDE ÖNER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Uşak Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde endüstriyel atıklar en büyük çevresel sorunlardan biridir. İnsan nüfusunun hızla artması ve mevcut kaynakların tükenmesiyle birlikte, geri dönüştürülmüş malzemelerin üretimi ve kullanımı ile ilgili araştırma ve uygulama sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Atıkların tekrar kullanılması doğal hayatı ve çevreyi koruyarak ülke ekonomisine katkıda bulunur. Yol kaplama endüstrisi, yol altyapılarının inşası ve korunması için bitüm ve agrega gibi yüksek miktarda doğal ve sınırlı kaynaklar kullanır. Seramik atıkların geri dönüşümü, değerli agregalardan tasarruf etmek ve maliyetli sıcak karışım asfaltının kullanımını azaltmak için kritik bir gerekliliktir. Bu çalışmada, sıcak karışım asfaltında farklı oranlarda seramik atıklarının (ağırlıkça% 10,% 20,% 30,% 40 ve % 50 agregaların) doğal agrega olarak kullanılmasının uygulanabilirliği araştırılmıştır. Numunelerin mekanik performansları Marshall Stabilite testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, industrial wastes are one of the biggest environmental problems. With the rapid increase in human population and the depletion of existing resources, the number of research and application related to the production and use of recycled materials increases day by day. The reuse of wastes contributes to the national economy by protecting the natural life and the environment. The road paving industry uses a high amount of natural and finite resources, such as bitumen and aggregates, for construction and conservation of road infrastructures. Recycling of ceramic waste is a critical necessity to save precious aggregates and reduce the use of costly hot mix asphalt. This study aims to investigate the feasibility of utilizing different percentage of ceramic waste (10%, 20%, 30%, 40%, and 50% by weight of aggregates) as virgin aggregates in hot mix asphalt. The mechanical performances of the samples were evaluated by Marshall Stability test.