New low cost and green composite binder for construction
İnşaat için yeni düşük maliyet ve yeşil kompozit binder
- Tez No: 571152
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ GÜLGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Çimento ve betonu daha sürdürülebilir hale getirmenin en umut vaad eden yollarından biri, bunları uygun ek çimento materyalleri (SCM) karıştırmaktır. Bu çalışma sıradan Portland çimentosu (OPC) için kısmi ikame olarak çeşitli şist tipi malzemeleri değerlendirmektedir. Öğütülmüş toz formundaki birkaç mayından alınan malzemeler, X-ışını difraksiyonu, termogravimetri (TGA) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. TGA sonuçlarına göre, aday SCM'lerin aktivasyon prosedürleri belirlendi. Bu tez iki ana aşamadan oluşmaktadır. Kalsine killi çimento (C3) olarak adlandırılan ilk adım için, ham tozları üç farklı ayrışma rejiminde (ısıl ayrışma sırasında toplam ağırlık kayıplarının% 30, % 50 ve % 80'i) ısıl işlem görmüştür. Bu rejimler, içlerindeki killi minerallerin hidroksilasyonundan dolayı potansiyel SCM'lerin aktivasyon seviyesine karşılık gelir. İşlem görmemiş tozların yanı sıra işlenmemiş tozların puzolanik reaktivitesi (puzolanisite), kalsiyum hidroksit çözeltisindeki elektriksel iletkenlik ölçümleri ile tahmin edilmiştir. % 30 oranında OPC ikamesi ile kalsine edilmiş aşırı killi killi malzemelerle harmanlanmış harmanlanmış çimento pastaları, 28 gün ayar süresinin ardından saf çimento (% 100 ağırlıkça OPC) macununa eşit mekanik özellikler geliştirmiştir. Aday SCM'lerle hazırlanan iki harçlı çimento macunu, % 100 OPC (C) ve literatür standardı olarak kabul edilen Meta-Kaolinit (MK) ile OPC kompozit macun ile karşılaştırıldı. Projenin ikinci aşaması ise kireçtaşı kalsine kil ve karbonat çimentosu (LC4) olarak adlandırılır, aynı senaryo en iyi aktivasyon sıcaklığı dikkate alınarak gerçekleştirilir. Sonuçlar, sıradan Portland çimentosunun kısmi ikamesi için herhangi bir kil sınıfının yeniden aktifleştirilmesi ve OPC'nin yanı sıra basınç dayanımının elde edilme olasılığını temsil eder.
Özet (Çeviri)
One of the most promising ways to make cement and concrete more sustainable is to blend them with the proper supplementary cementitious materials (SCM). This study evaluates several schist type materials as partial replacement for ordinary Portland cement (OPC). Materials received from several mines in ground powder form were studied by X-ray diffraction, thermogravimetry (TGA), and scanning electron microscopy (SEM). According to the TGA results, the activation procedures for the candidate SCMs were determined. This dissertation includes two main phases. For the first step that is named as calcined clay cement (C3), the virgin powders were heat treated in three different decomposition regimes (30%, 50% and 80% of the total weight losses during thermal decomposition). These regimes correspond to the activation level of the potential SCMs due to the de-hydroxylation of the clayey minerals within them. Pozzolanic reactivity (pozzolanicity) of untreated as well as treated powders were estimated via electrical conductivity measurements in calcium hydroxide solution. Blended cement pastes with 30 wt% of OPC substitution with calcined overburden clayey materials have developed mechanical properties equal to pure cement (100wt% OPC) paste after 28 days of setting time. Two blended cement pastes prepared with candidate SCMs were compared to 100% OPC (C) and OPC composite paste with Meta-Kaolinite (MK) which is regarded as literature standard. For the second phase of project is named as limestone calcined clay and carbonate cement (LC4), the same scenario by considering the best activation temperature is carried out. The results represent the possibility of reactivation of any kind of clay class for the ordinary Portland cement partial substitution and obtaining the compressive strength as well as OPC.