Bölgelerarası gelişmişlik farklarını gidermede bir araç olarak kümelenme yaklaşımı: Konya otomotiv sektörü örneği
Clustering approach as a matter of regional development: reviewing Konya automative industry
- Tez No: 571166
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMET EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Dengeli kalkınmanın sağlanması bugün gelişmiş ya da az gelişmiş olsun dünya üzerindeki tüm ülkelerin temel politika alanlarından birdir. Kalkınma Politikaları Dönemler içerisinde farklılık gösterseler de özellikle 90'lardan itibaren bazı bölgelerin güçlü ekonomik yapıları ile ön plana çıkması rekabet olanaklarının kaynağının bölgelerde olduğu düşüncesin beraberinde getirmiş ve bölgeler rekabet yarışının önemli bir kaynağı olarak yeniden keşfedilmişlerdir.“Yeni Bölgecilik”ya da“Bölgenin Zenginliği”olarak adlandırılan bu sürecin beraberinde getirdiği kalkınma modelleri içerisinde hiç birisi Yerel potansiyelleri ön plana çıkaran çok aktörlü, yenilikçi, rekabetçi ve esnek bir yaklaşımı savunan kümelenme yaklaşımı kadar Kalkınma Poltikalarının merkezine oturmamıştır. Çalışmada öncelikle kümelenme yaklaşımı kavramsal olarak ele alınmış İkinci kısımda ise kalkınma politikalalarının önemli bir uygulama aracı olarak kümelenme yaklaşımı Konya Otomotiv Sektörü Kümesi örnekleminde irdelenmiştir. Bu çerçevede Konya Ekonomisi içerisinde Otomotiv Sektörünün yeri güncel veriler ışığında Üç Yıldız Analizi ve Herfindahl-Hirschman Analizi ile ortaya konulmuş daha sonra Konya Otomotiv Sektörü yapısal ve mekansal olarak irdelenerek sektörün mekansal olarak kümelenmesi ve rekabet gücü berlirlenmiştir. Çalışmanın amacı Konya özelinde mevcut kümenin yaşam döngüsünün hangi evresinde olduğu ve bir soraki evreye geçiş için atılabilecek adımlara ilişkin bir durum tespiti yapılması ve Konya otomotiv sektöründen yola çıkarak az gelişmiş bölgeler ve ilişkili yazın için örnek bir kalkınma modelinin ortaya konmasıdır.
Özet (Çeviri)
Today even development is not only one of the main political area for undeveloped nations but also it is the main concern of developed nations. Though development policies show differences in periods especially after 90's appearing some regions with their strong economic structure has brought about the idea of the source of competitive advantages is in regions and the regions were rediscovered as one important source of global race instead of national economies. Named as“New Regionalism”or“Wealt of Regions”in Economic Literature and in Planning Disipline this trend has brouht about with new development models and concepts. By featuring the potential of local, defending an innovative, competitive, flexible and participant approach any concept has not settled in the heart of development policies like clustering approach. In this study firstly clustering approach noticed thoritically. As an important tool of development policies the clustering approach reviewed in the case of Konya Automative Cluster. In this context the place of Automotive Industry in economy of Konya Region determined by Three Stars Analysis and Herfindahl-Hirschman Analysis then Konya Automative industry reviewed as structural and spatial and the spatial clustering and competitive advantages of sector determined for understanding the stage of Cluster in life cycle. Aim of the study is doing a case determination for the stage of cluster in life cycle and steps can be taken for turning into the upper stages and with the case of Konya putting forth a development model for undeveloped regions and related literature.