130, 131, 132 ve 133 nolu Mühimme Defterlerinde Diyarbekir Eyaleti ile ilgili hükümler [(M. 1720-1726)– (H. 1133-1138)]
Provisions related to Diyarbakir State in MuhimmeRegisters numbered 130th, 31th, 132th and 133th [(GC. 1720-1726) – (HC.1133-1138)
  1. Tez No: 571214
  2. Yazar: CİHAN SEVİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR DEMLİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, Tarih, Archive, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
Mühimme Defterleri, Osmanlı Devleti'nde üst düzey karar organı olan Divân-ı Hümâyûn toplantılarında görüşülen iç ve dış konulara ait siyasî, askeri, kültürel, ekonomik kararların kaydedildiği defterlerdir. Bu defterler, Osmanlı Devleti'nin merkez ve taşra teşkilatındaki idarî yapısı, sosyal, ekonomik, askeri alandaki özellikleri hakkında bilgi veren birinci elden kaynaklardır. Diyarbakır'ın Osmanlı hâkimiyetine girmesi, Yavuz Sultan Selim dönemine rastlar. Bu dönemde vuku bulan Osmanlı-Safevi savaşları sonucunda, Güneydoğu Anadolu'nun Osmanlı hâkimiyetine geçmesini müteakip Diyarbakır Beylerbeyliği de te'sis edilmiştir. Osmanlı Devleti'nde bir eyalet olan Diyarbakır Beylerbeyliği ile Merkez arasında yazışma trafiği oldukça fazladır. Transkripsiyon ve değerlendirmesini yaptığımız 130, 131, 132 ve 133 numaralı Mühimme Defterleri'nde Diyarbakır'a hitaben yazılan hükümler, bu durumu kanıtlamaktadır. Bu defterler, Sultan III. Ahmed (1703–1730) dönemine ait olup 1720-1726 yılları arasında tutulmuştur. 1720-1722 yılları arasında tutulan 130. Mühimme Defteri'nde Diyarbakır Beylerbeyliği'ne gönderilen hükümlerde daha çok eşkıyalık faaliyetleri, güvenlik meseleleri, halkın korunması gibi meseleler çoğunlukta iken, 1722-1726 yıllarını ihtiva eden 131, 132 ve 133. Mühimme Defterleri'nde ise 1722 yılında başlayan Osmanlı-İran savaşlarından dolayı daha çok askeri konular ele alınmıştır. Bu dönemde merkezden Diyarbakır'a gönderilen hükümlerde büyük bir artış göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mühimme Registers are used for registration of domestic and foreign topics related to political, military, cultural, economical decisions discussed in the meeting of Imperial Council which is a high level decision making body in Ottoman Empire. These registers are first hand sources which give information about governing structure, social, economical, military field features in the centre and country organization of Ottoman Empire. Diyarbakır came under the domination of Ottoman Empire in Sultan Selim The Stern's period. In consequence of Ottoman Empire – Safavid Dynasty wars which occured in this period, Diyarbakır Governorate was also established, after Southeasteen Anatolia had been fall under the domination of Ottoman Empire. Correspondance traffic is very much between the centre and Diyarbakır Governorate which is a state in Ottoman Empire. In number 130, 131, 132 and 133 Mühimme registers which we made its transcription and consideration, these provisions which are written adressing Diyarbakır proves this situation. These registers belong to the Sultan Ahmed III (1703- 1730)' period and they are kept between 1720-1726. While the issues are rather about brigandage actions, security issues, protection of public in majority in the provisions which are sent to Diyarbakır Governorate in 130th Mühimme Register kept between 1720-1722, in 131th, 132th, 133th Mühimme registers which involves the years between 1722-1726, rather military topics are handled because of Ottoman Empire - Persia wars which started in 1722. A massive increase attracts the attention in the provisions sent from the centre to Diyarbakır in this period.