Adıyaman'da bulunan buğday, pamuk ve mısır ekim alanlarındaki nematodların tespiti
Determination of nematodes in wheat, cotton and corn plant in Adıyaman
- Tez No: 571215
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÇETİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada Adıyaman ili merkez, Gölbaşı ve Besni ilçelerinde buğday, mısır ve pamuk tarımı yapılan alanlarda nematod popülasyon yoğunluklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. 2012-2014 yılları arasında yürütülen çalışma kapsamında bölgeyi temsil edecek şekilde toplam 360 adet toprak örneği alınmıştır. Alınan toprak örneklerinden modifiye Baermann tekniği sonucunda elde edilen nematodlar, ışık mikroskobu yardımı ile teşhisleri yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda tespit edilen nematodlar trofik gruplarına (bitki paraziti, bakterivor, fungivor, predator ve omnivor) ayrılarak incelenmiştir. Sonuç olarak, 8 farklı cins bakterivor, 2 cins fungivor, 7 cins bitki paraziti ve 4 cins omnivor/predator gruplarına ait nematod tespit edilmiştir. İlgili ürün yetiştiriciliğinin yapıldığı alanlarda Pratylenchus spp., Helicotylenchus spp. ve Tylenchus spp. en yaygın rastlanan bitki paraziti nematodlar olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine nematode population densities in wheat, corn, cotton cultivated areas of Adıyaman city center and the districts of Gölbaşı and Besni. Total of 360 soil samples were collected from related crops to represent the region within the scope of the research conducted between 2012-2014. The soil samples were subjected to modified Baermann Technique and extracted nematodes were examined via light microscope. As a result of the study, the determined nematodes were classified according to trophic groups (plant parasites, bacterivores, fungivores, omnivores/predators). As a result, 7 genera of plant parasitic nematodes, 8 genera of bakterivor, 2 genera of fungivore and 4 genera of omnivore/predator nematodes were identified. Pratylenchus spp., Helicotylenchus spp., Tylenchus spp. were the most common nematodes in related crop cultivation areas.