Yaban mersini ekstraktı ilaveli balık (Cyprinus carpio, Linnaeus, 1758) köftelerinin raf ömrünün belirlenmesi
The determination of shelf life of fish (Cyprinus carpio Linnaeus, 1758) ball in with blueberry extract
- Tez No: 571226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜREL İNANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, yaban mersini ilaveli aynalı sazan (Cyprinus carpio Linnaeus, 1758) etinden yapılan balık köfteleri strafor paketlenerek 4 ºC'de muhafaza edilmiştir. Çalışmada ham materyalin ve deneysel grupların nem, kül, yağ, protein, pH, TVB-N, TBA sayısı, mezofilik aerob mikroorganizma, psikrofilik aerob mikroorganizma (5 ºC ve 30 ºC inkübasyon sıcaklığında) ve maya-küf sayıları belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen ürünlerin soğuk depolama koşullarında duyusal, kimyasal ve mikrobiyolojik değişimleri incelenmiş, analizler 3 günde bir, çalışma iki tekerrürlü analizler iki paralelli olarak yapılmıştır. Araştırmanın materyalini Keban Baraj Gölü'nden avlanarak aynalı sazan (Cyprinus carpio Linnaeus, 1758) teşkil edildi. Belirli oranlarda balık kıyması, galeta unu, soğan, kırmızı biber, karabiber, maydanoz ile balık köftesi hamuru oluşturuldu. Bu içeriğe ayrıca %1 ve %2 oranlarında yaban mersini ekstraktı ilave edilerek kontrol ile birlikte üç deneysel grup elde edildi. Daha sonra örnekler strafor paketlerde 4 °C'de muhafazaya alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, fish balls with blueberry made from mirror carp (Cyprinus carpio Linnaeus, 1758) meat were stored at 4 ºC. In this study, moisture, ash, fat, protein, pH, TVB-N, TBA number, total aerobic microorganism (at 5 ºC and 30 ºC incubation temperature) and yeast-mold counts of raw material and experimental groups were determined. The sensory, chemical and microbiological changes of the products obtained in the study under cold storage conditions were examined, analyzes were performed every 3 days, and the study was performed in two replications with to parallels. The material of the study were mirror carps (Cyprinus carpio) catched from Keban Dam Lake. Dough of fish ball was composed at certain ratios of fish mince, breadcrumbs, onion, red pepper, black pepper and parsley. Three experimental groups were designed together with control by adding this content %1 and %2 of the blueberry extract. Then the samples were stored at 4 °C in strafoam packs.