Konya Büyükşehir Belediyesi Koyunoğlu Müze ve Kütüphanesi'ndeki ilahi ve güfte mecmualarının mecmuaların sistematik tasnifi projesi'ne (MESTAP) göre tasnifi
Classification of divine and words journals i̇n the Konya Metropolitan MunicipalityKoyunoğlu Museum And Library according to the systematic classification projectof the journals (MESTAP)
  1. Tez No: 571242
  2. Yazar: AYŞEGÜL DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Mecmualar, genel olarak şekil ve hacimce değişiklik gösteren, konu, kapsam ve içerik yönünden çeşitlilik arz eden, bir ya da birden fazla kişiye ait manzum veya mensur eserlerin toplandığı kişisel kitaplardır. Öznel beğeni ve kişiye özel sanatsal zevk merkezinde derlenen malzemeleri bir araya getirmesi yönüyle mecmualar, devrinin edebî zevk ve anlayışına ışık tutan eserlerdir. Bu açıdan bakıldığında mecmuaları tasnif etmek ve mecmuaların içinde bulundurduğu bilgileri işlemek klasik Türk edebiyatı alanına ve araştırmacılara yeni bilgiler sunmak adına büyük önem taşımaktadır. Mecmualar Osmanlı sahasında sanata ve şiire ilgi duyan okur-yazar kesim tarafından oluşturulan bir edebî tür olduğundan tertip ediliş şekillerinde ve yöntemlerinde bir birlik bulunmamaktadır. Öyle ki kimileri taşıdıkları edebî kimlikler dışında farklı bilimsel disiplinlerle de ilgilidir. Mecmualar bu açıdan bakıldığında içerdikleri bilgilerle başta halk bilimi, tarih, sosyoloji, antropoloji, astroloji, tıp, eczacılık, musiki, astroloji başta olmak üzere başka pek çok alana katkı sağlar ve disiplinler arası çalışmalar için önemli birer kaynak niteliği taşırlar. Birbirinden farklı bilgileri ihtiva eden ve farklı disiplinleri ilgilendiren bu edebî türün adlandırılması, sınıflandırılması ve incelenmesi için belirlenmiş tek bir yöntem bulmak mümkün olmamaktadır. Bu durum beraberinde birçok sorunu getirmektedir. Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal'ın ürettiği fikirler çevresinde gelişen MESTAP (Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi) bu yöntem arayışına bir çözüm olmuştur. Yapacağımız çalışma kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi Koyunoğlu Müzesi Yazma Eserler Kütüphanesi'nde bulunan 12 adet ilahi ve güfte mecmuasının, Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'ndeki (MESTAP) önerileri dikkate alınarak, sistematik tasnifi yapılacaktır. Ele alınacak mecmualar, içlerinde barındırdıkları şiirlerin ilk ve son beyitleri, nazım biçimleri, nazım türleri, vezinleri vb. yönlerden değerlendirilecektir. Çalışmanın amacı sadece metin neşri yapmak değildir. Aynı zamanda eserlerin içinde bulunan malzemeyi ilgililerinin erişimine sunmaktır. Tamamlandığında başta alanın araştırmacıları olmak üzere yakın sahalarda çalışan araştırmacılara da ilk elden kaynak sağlayacak olan proje, aynı zamanda söz konusu mecmuaların içerikleriyle ilgili merak edilen sorulara da çözüm önerileri getirebilecek aynı zamanda metinlere kolay ulaşma imkânı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Collections (Mecmualar), generally show differences in figure and volume, subject range, and content from the standpoint of variety offers from more than one person's visible or written in prose collections are personal books in which the works are collected from more than one person's visible or written in process. It is the artworks that illuminate the literary pleasure and understanding of the period, to bring together materials that are gathered at the center of artistic pleasure. It is of great importance to classify Turkish literature and to provide new information to researchers. There is no unity in the form and arrangement of the Ottoman collections since it is organized by the literary sector interested in the arts and poetry. Such that some authors have interest in different scientific disciplines outside their literary identities. For this reason collections contain information from public knowledge, history, sociology, anthropology, astrology, science, pharmacy, and music. First and foremost astrology makes contribution to many other areas and provides resources for research in interdisciplinary studies. It is not possible to find a single method for classifying, naming, and examining these type of literary texts that contain dissimilar information and deals with different disciplines. This brings in a lot of problems. With Professor Dr. Mehmet Fatih Koksal's ideas, the MESTAP (Mecmualarin Systematic Sorting Project) is produced and this method has shown a solution to the search for an organising system. Within the scope of our work we will systematically classify 12 divine and fine artifacts in the Konya Buyuksehir Municipality Koyunoglu Museum Works Center, taking into consideration the Mecmualarin Systematic Design Project (MESTAP) proposals. The collection would addressed poems with their first and last couplets, their forms, types, and rhytms etc each and everything will be evaluated. The purpose of the study is not only to spread the texts, but also to present the materials contained in the works to the interested parties. When the Project is completed, it will provide first-hand resources to researchers of field, at the same time will provide solutions to the questions about the contents of these journals and easy Access to the texts.