Şanlıurfa ili biber yetiştirilen alanlarda fitoplazmaların moleküler yöntemlerle saptanması ve karakterizasyonu
Detection and charcterization of phytoplasmas with molecular methods in the fields of pepper in Sanliurfa province
  1. Tez No: 571241
  2. Yazar: ZEHRA MEZRELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERTUĞRUL GÜLDÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma Şanlıurfa ili biber yetiştirilen alanlarda fitoplazma hastalığına benzer simptomlar gösteren biber bitkilerinde, fitoplazma varlığını saptamak ve karakterizasyonu yapmak amacıyla yürütülmüştür. Bozova, Haliliye, Karaköprü, ve Birecik ilçelerine bağlı biber yetiştirilen alanlarda sararma, boğum aralarının kısalması, bodurlaşma, küçük yaprak oluşumu gibi fitoplazma benzeri simptom gösteren biber bitkilerinden 28 örnek toplanmıştır ve testlenmiştir. Toplanan örneklerden elde edilen total DNA'lar P1/P7 üniversal primer çifti ile Direct PCR ve R16F2n/R2 primerleri ile Nested PCR yapılıp EcoR1, Alu1, RsaI, HhaI, HpaI, HpaII ve TaqI enzimleriyle kesilip karakterizasyonu yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda toplanan örneklerin %64,29 pozitif bulunmuş ve var olan fitoplazma etmeninin Ca. Phytoplasma trifolii olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried to detect and characterizate phytoplasma in pepper plant showing phytoplasma like symptoms in pepper production areas in Şanlıurfa. A total of 28 samples were collected and tested from pepper plants showing symptoms such as yellowing, shortening of the nodes, stunting, small leaf formation, and phytoplasma-like symptoms in pepper cultivated areas of Bozova, Haliliye, Siverek, and Birecik districts. Total DNA obtained from collected samples was analyzed by Direct PR and P1/P7 universal primer pairs and by Nested PCR with R16F2n/R2 At last stage this products was cut with EcoRI, AluI, RsaI, HhaI, HpaI, HpaII and TaqI enzymes. The results of this study indicated that %64.29 of samples were infected with phytoplasma agent which was idendified as Ca. Phytoplasma trifolii.