Emülsiyon sıvı membran tekniği ile sulardan çinko giderimi
Removal of zinc ions from waters using emulsion liquid membrane technique
  1. Tez No: 571248
  2. Yazar: SELMA GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, farklı disiplinlerde ekstraksiyon temelinde kullanılan Emülsiyon Sıvı Membran (ELM) tekniği ile sulardan çinko giderimi çalışılmıştır. Bu amaçla ELM sistemini oluşturan parametreler (iç sucul faz bileşeni, hacmi, derişimi; membran faz bileşenleri, hacmi, derişimleri; emülsifikasyon hızı ve süresi; dış sucul faz bileşen derişimi; karıştırma hızı ve süresi) incelenmiştir. ELM sistemlerinde dış sucul faz iyonu çinko, iç sucul faz sıyırıcı bileşeni sülfirik asit, membran faz çözücü bileşeni toluen, parafin, mineral yağ karışımı, yüzey aktif bileşeni SPAN80(sorbitan monooleat) ve taşıyıcı bileşen D2EHPA(di-2-etilhekzilfosfat) kullanılmıştır. Belirtilen parametrelerin derişim, miktar ve türlerinin sulardan çinko giderimine etkileri incelenmiş olup; fiziksel, kimyasal ve ekonomik faktörler dikkate alınarak optimum değerler belirlenmiştir. 1 mg/L dış sucul faz Çinko (Zn2+) derişiminin hedeflendiği deneysel çalışmalar sonucunda; 0.48 mL SPAN80, 0.2 mL D2EHPA, 4 mL Toluen, 17 mL Parafin'den oluşturulmuş 22 mL membran faz hacmi; 1N sülfirik asitten oluşturulmuş 18 mL iç sucul faz hacmi; 10000 rpm emülsifikasyon hızı ve 1 dk emülsifikasyon süresi ve 300 rpm reaktör karıştırma süresi optimum değerler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, zinc removal from water was studied by using Emulsion Liquid Membrane (ELM) technique which is used on different extraction disciplines. For this purpose, the parameters of ELM system (internal aquatic phase component, volume, concentration; membrane phase components, volume, concentrations; emulsification rate and time; external aquatic phase component concentration; mixing speed and time) were examined. In the ELM systems, external aquatic phase ion zinc, internal aquatic phase scraper component sulfuric acid, membrane phase solvent component toluene, paraffin, mineral oil mixture, surfactant component SPAN80 (sorbitan monooleate) and carrier component D2EHPA (di-2-ethylhexylphosphate) were used. The effects of the mentioned parameters on the zinc removal from water were investigated. physical, chemical and economic factors were taken into consideration and optimum values were determined. 1 mg/L external aquatic phase Zinc (Zn2+) concentration as a result of experimental studies aimed at; 22 mL membrane phase volume of 0.48 mL SPAN80, 0.2 mL D2EHPA, 4 mL Toluene, 17 mL Paraffin; 18 mL internal aquatic phase volume formed from 1N sulfuric acid; 10000 rpm emulsification rate and 1 min emulsification time and 300 rpm reactor mixing time were determined as optimum values.