Bazı bitkisel yağların bal arısı (Apis mellifera Linnaeus) (Hymenoptera: Apidae) üzerine toksik etkisinin belirlenmesi
Determination of toxic effect of some plant oils on honey bee Apis mellifera (Apidae,Hymenoptera)
- Tez No: 571247
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, Bal arıları (Apis mellifera, Hymenoptera: Apidae)'na karşı 6 adet bitkisel yağ (Salvia officinalis L., Rosmarinus officinalis L., Origanum minutum, Lavandula sp., Melissa officinalis L., Mentha tomentosa var. villosa Benth ve Neem Azal T/S (Azadiraktin) isimli ticari biyopreparatın toksik etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada, laboratuvar koşullarında bitkisel yağların farklı dozlarının (50, 100, 200 ve 400 ppm) bal arılarına etkileri araştırılmıştır. Ölüm oranları uygulamadan 1, 2, 3, 4 ve 5 gün sonra sayım yapılarak belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; tüm bitkisel yağlarda doza bağlı olarak, arılarda ölüm oranı artmıştır. Uygulamada 5. gün sonunda elde edilen LD90 değerlerine bakıldığında; topikal ve yüzey metod uygulamalarında sırasıyla S. officinalis'de 5303.9 ve 2209.0 ppm, R. officinalis 'de 1772.9 ve 946.4 ppm, O. minutum'da 705.8 ve 291.6 ppm, Lavandula sp.'de 1001.8 ve 538.2 ppm, M. officinalis 'de 2482.2 ve 1323.8 ppm, M. tomentosa' de 3125867.1 ve 107062 ppm ve Azadiraktinde 560.1 ve 385.5 ppm olarak bulunmuştur. Çalışmada kullanılan tüm yağlar LD değerlerine göre birlikte değerlendirildiğinde; O. minutum ve Azadiraktin'in arılara karşı en toksik olduğu, bunu sırasıyla Lavandula sp., R. officinalis, M. officinalis ve S. officinalis 'in izlediği belirlenmiştir. Arılara en az toksik bitkisel yağın ise M. tomentosa yağı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determinate the toxic effects of six plant oils Salvia officinalis L., Rosmarinus officinalis L., Origanum minutum, Lavandula sp., Melissa officinalis L., Mentha tomentosa var. villosa Benth and Neem Azal T/S (Azadiraktin). In this study, effect of 4 different doses (50, 100, 200 and 400 ppm) were studied on Honey bee (Apis mellifera, Hymenoptera: Apidae). The mortality ratios were counted1, 2, 3, 4 and 5 day after application. Recorded data revealed that mortality rate of A.mellifera adults increased depending on doses of all plant oils. When looking into obtained values 5 days after the application; the death rates in topical and surface method applications were found 5303.9 and 2209.0 ppm for S. officinalis, 1772.9 and 946.4 ppm for R. officinalis, 705.8 and 291.6 ppm for O. minutum, 1001.8 and 538.2 ppm for Lavandula sp., 2482.2 and 1323.8 ppm for M. officinalis, 3125867.1 and 107062 ppm for M. tomentosa, and 560.1 and 385.5 ppm for Azadiraktan respectively. When all the oils used in the study were evaluated according to LD values, O. minutum and Azadiraktin were the most toxic for bees and following Lavandula sp., R. officinalis, M. officinalis and S. officinalis. In addition, the least toxic plant oil was M. tomentosa oil for bees.