Hastane hizmetleri kapsamında kadın doğum bölümünde manevi danışmanlık (Konya Dr. Ali Kemal Belviranlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi örneği)
Spiritual counseling in obstetrics department within the scope of hospital services (case of Konya Dr. Ali Kemal Belviranlı Maternity and Child Hospital)
  1. Tez No: 571257
  2. Yazar: RUKİYE SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKERİM BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hastaneler, Psikoloji, Religion, Hospitals, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Günümüzde hasta merkezli sağlık hizmeti sunumu, kabul edilen ve istenen çağdaş bir yaklaşımdır. Bu bağlamda spiritüel sağlık kavramı ortaya çıkmış ve tedavi sürecindeki bireyin, holistik bir yaklaşımla fiziksel, sosyal, duygusal, ekonomik, kültürel ve manevi yönlerden ele alınması gerektiği fikri giderek önem kazanmıştır. Hastane hizmetleri kapsamında bugün gelinen aşamada Türkiye'de ve Dünya' da onkoloji, hematoloji, palyatif bakım, diyaliz vb. ünitelerde manevi destek çalışmalarının yoğun olarak sürdürüldüğü bilinmektedir. Son dönemlerde ana-çocuk sağlığının önem kazanmasıyla birlikte kadın doğum bölümlerinde de hastanın fiziksel bakımına yönelik olarak sürdürülen yaklaşımın yerine, hastayı fiziksel, ruhsal ve kültürel bir bütün olarak ele alan disiplinler arası bir yaklaşım ve anlayış ortaya çıkmıştır. Bu yeni sağlık anlayışının bir sonucu olarak hastanelerin kadın doğum bölümlerinde manevi danışmanlar görev yapmaya başlamıştır. Böylece fiziksel ve biyolojik sağlığına kavuşturulan kadının, ruhsal, tinsel ve manevi yönlerden desteklenerek tam bir iyilik haline ulaşması hastane hizmetlerinin bir parçası haline getirilmiştir. Burada hedef rol ve sorumluluk bakımından ailenin en önemli unsuru olan kadından başlayarak sağlıklı ve güçlü bir toplum oluşturabilmektir. Bu alanda daha etkin ve verimli hizmet verebilmek, yeni yöntem ve tekniklerin geliştirilmesine katkı sağlamak için bu tez çalışması yapılmıştır. Bu tez çalışmasında 2017 yılı içerisinde Dr. Ali Kemal Belviranlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde yapılan manevi danışmanlık çalışmaları yapılan gözlemlerden de faydalanılarak, teori, süreç ve uygulama bakımından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, patient-centered delivery of health care is an accepted and desirable contemporary approach. In this context, the concept of spiritual health has emerged and the idea that the individual in the process of treatment should be handled with a holistic approach in physical, social, emotional, economic, cultural and spiritual aspects has become increasingly important.Hospital services under the stage reached today in Turkey and the world of oncology, hematology, palliative care, dialysis and so on. It is known that spiritual support activities are carried out intensively in the units.Recently, with the increasing importance of mother and child health, an interdisciplinary approach and understanding has emerged in the obstetrics departments instead of the ongoing approach to the physical care of the patient, which treats the patient as a physical, spiritual and cultural whole.As a result of this new understanding of health, spiritual counselors started to work in the obstetrics departments of hospitals.Thus, the woman who was reuinited her physical and biological health , spiritual and spiritual aspects of support to reach full well-being has become a part of hospital services*.The aim here is ; to create a healthy and strong society starting from women, which is the most important element of the family in terms of role and responsibility.This thesis has been carried out in order to provide more effective and efficient service in this field and to contribute to the development of new methods and techniques.In this thesis, the spiritual counseling studies conducted at Ali Kemal Belviranlı Maternity and Children Hospital were also examined in terms of theory, process and practice.