Antalya ili mobilya satış mağazalarının sorunları
The problems of furniture sales stores in Antalya province
  1. Tez No: 571266
  2. Yazar: HATİCE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Endüstrinin gelişmesiyle birlikte sanayi devrimine kadar uygulanan ve el üretim yöntemi kullanılan mobilya üretiminde yeni bir süreç başlamıştır. Seri üretimin tasarım anlayışını değiştirmesi; hızlı üretim, kolay ulaşım ve mobilyanın toplum hayatında daha fazla yer tutmasıyla birlikte farklı sorunları beraberinde getirmiştir. Bu çalışmada Antalya da rastgele seçilen dört ilçede bulunan mobilya mağazalarında yaşanan sorunların araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma esnasında, 150 mobilya mağazası çalışanları ile yüz yüze anket yöntemi uygulanarak elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda, yaşanan sorunlara birçok faktörlerin etki ettiği tespit edilmiştir. Ayrıca mobilya mağazalarında yaşanan sorunlara ilişkin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi ile ilgili hipotezler oluşturulmuş, test edilmiş ve hipotezlerin sonuçları değerlendirilmiştir. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, cinsiyet dağılımına bakıldığında genel olarak çalışanlar erkektir. Ayrıca işletme sahipleri de erkektir. Şirketler büyüdükçe kadın çalışan sayısı artmaktadır. Çalışanların genel ortalaması lise mezunudur. Şirketler büyüdükçe daha deneyimli ve eğitim seviyesi yüksek insanlara yer verilmesi gerekirken bu durum lise mezunu olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of the industry, a new process started in the furniture production which was applied until the industrial revolution and which used hand production method. community life. The changing the design concept of mass production has brought different problems with rapid production, easy transportation and furniture taking more space in society. In this study, it was aimed to research the problems experienced in furniture stores located in four randomly selected province in Antalya. During the research, the data obtained by using face to face survey method with the employees of 150 furniture stores were evaluated statistically. As a result of this evaluation, it was determined that various factors have an effect on the problems experienced. İn addition, hypothesis about gender, age, level of education related to the problems experienced in furniture stores were formed, tested and the results of hypothesis were evaluated. According to the results of the study made, when looking at gender distribution, the employees are male in general. Business owners(employers) are also male. As companies grow, the number of female working increases. The general average of employees is high school graduates. As companies grow, while more experienced and highly educated people should be given place, this situation was determined as high school graduates.