Örgütsel değişime direnç ve işten ayrılma niyetinin çalışan performansı üzerine etkisinin incelenmesi: Tekstil sektöründe bir araştırma
The analysis of the resistance to organizational change and the effect of the intent to quit on worker performance: A study on textile industry
  1. Tez No: 571336
  2. Yazar: İBRAHİM CANER TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHADDİN SİNSOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgütsel değişime direnç ve işten ayrılma niyetinin çalışan performansı üzerine etkisinin olup olmadığının araştırılmasıdır. Yapılan çalışmada çalışanların firmalarında yaşanan değişimler karşısında ne tür tutum sergilediğini anlamaya yönelik olarak Örgütsel Değişime Direnç Ölçeği, İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği ve Bireysel İş Performansı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini tekstil sektöründe çalışan 430 kişi oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında hazırlanan ankette yer alan sorular örneklem grubundaki kişilere yöneltilmiştir. Araştırmaya katılanların örgütsel değişime direnç ve işten ayrılma niyetlerinin çalışan performansını azalttığı gözlemlenmiştir. Araştırmamıza katılan çalışanların duygusal dirençlerinin artmasının iş performanslarında kısmen azalmaya sebep olduğu, ancak duygusal dirençlerinin artmasının işten ayrılma niyetlerini azalttığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the resistance to organizational change and the effect of the intent to quit on worker performance. In this study, Resistance to Organizational Change Scale, Intent to Quit Scale and Individual Work Performance Scales were used to assess the responses of the workers to the changes in their firms. The population of the study is 430 workers in textile industry. The questions prepared in the questionarre were asked to the workers in the population.It is concluded that for the population under study, the resistance to organizational change and the intent to quit decrease the worker performance. It was concluded that the increase in the emotional resistance of the employees who participated in our study partially decreased their performance, but the increase in their emotional resistance decreased their intention to quit.