Gazipaşa (Antalya)'nın anıt ağaçları
The monumental trees of Gazi̇paşa (Antalya) regi̇on
  1. Tez No: 571355
  2. Yazar: BİLAL YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DUTKUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma 2014 yılında Antalya ili Gazipaşa ilçe sınırları içerisinde yaşamakta olan anıtsal nitelikte 23 ağacın yerlerinin GPS (Küresel Yer Belirleme Sistemi) ile tespiti ve bugünkü durumlarının, yaş, boy ve çaplarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu ağaçların her birinin envanteri kayıt altına alınmıştır. Buna göre ilçede anıtsal ya da korumaya değer nitelikte 23 adet ağaç değerlendirmeye alınmıştır. Öte yandan yapılan araştırma sonucunda Gazipaşa İlçesinde 6 değişik türden ağaç tespiti yapılmıştır. En fazla bulunan birey, sayısı 6 ağaç olan Karaçam (Pinusnigra Arn. subsp. pallasiana)'dır.
Özet (Çeviri)
In this study, 2014 in Antalya province of Gazipasa boundaries in the monu mental character who lives in the 23 trees on the location of the GPS (Global Positioning System) toidentify and present situation of age, was carried out to determine the height and diameter. The setrees have been recorded eachin ventory. Accordingly, the district according to there search results monumentalor natüre conservation value of 23 trees were evaluated. On the other hand, in a study conducted in Gazipasa District 6 were estimated from different tree species. The most a bundant individuals, which number 6 pinetrees (Pinusnigra Arn. subsp. pallasiana).