Aile şirketlerinde bağımsız denetim algısını tespit etmeye yönelik bir araştırma
A research to determine independent auditing perception in family companies
- Tez No: 571354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; ülke ekonomisinde önemli bir yere sahip olan aile şirketlerinde bağımsız denetimin yerini ve önemini tespit etmek ve aile şirketi yöneticilerinin ve bağımsız denetçilerin buna karşı tutumlarını tespit ederek düşüncelerini ortaya koymaya çalışmaktır. Bu doğrultuda“Aile Şirketlerinde Bağımsız Denetim Algısını Tespit Etmeye Yönelik Bir Araştırma”başlıklı bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren aile şirketi yöneticileri ve Kayseri'de faaliyette bulunan bağımsız denetçiler oluşturmaktadır (n=17). Aile şirketlerinde bağımsız denetim algısını tespit etmek için yapılan araştırmada veriler nitel veri analizi yaklaşımlarından biri olan“betimsel analiz”ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, bağımsız denetim aile şirketlerinde iç kontrol ve muhasebe politikalarının değerlendirilerek hata ve hilelerin ortaya çıkarılmasını sağlamaktadır. Ayrıca bağımsız denetim aile şirketlerinin kurumsallaşma ve kurumsal yönetim faaliyetinin etkin bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan faydalı bir süreçtir. Ancak bağımsız denetim faaliyetinin ek maliyet gerektiren bir uygulama olması, aile şirketlerinin genellikle tek tip üretim yapan küçük ölçekli şirketler olması ve şirket ortaklarının büyük çoğunluğunun aile üyesi olduğundan dolayı bağımsız denetimi uygulama noktasında problemler yaşanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is; to determine the importance and place of independent audit in family companies that have an important place in the national economy and to determine the attitudes of family business executives and independent auditors towards this audit activity and to express their opinions. The sample of the study consists of family business executives in Kayseri Organized Industrial Zone and independent auditors operating in Kayseri (n=17). In the study conducted to determine the perception of independent auditing in family companies, the datas were analyzed by“descriptive analysis”which is one of the qualitative data analysis approaches. According to the findings of the research, independent auditing evaluates the internal control and accounting policies in family companies and provides the detection of errors and frauds. In addition, independent auditing is a useful process that ensures the effective realization of institutionalization and corporate governance activities of family companies. However, there are problems in the application of independent auditing since independent auditing is an additional cost-effective practice, family companies are generally small-scale companies producing uniform production and the majority of the company's partners are family members.