Kuru koşullarda yetişen değişik Pıstacıa türlerinde bazı bitki besin maddelerinin belirlenmesi
Determination of some nutrient elements in different Pistaciaspecies grown under dyr conditions
  1. Tez No: 571358
  2. Yazar: MEHMET YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR EROL AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma 2017-2018 yıllarında Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsünde bulunan değişik Pistacia türleri (Pistacia vera, Pistacia atlantica, Pistacia khinjuk, Pistacia terebinthus ve Pistacia palaestina) üzerinde yapılmıştır. 16-31 Temmuz tarihleri arasında sürgünlerin ortasında yaprak örnekleri alınarak bazı bitki besin maddeleri analizleri yapılmıştır. Bu çalışmayla değişik Pistacia türlerinin topraktaki besin maddelerinden yararlanma durumları ortaya konmuştur. Elde edilen bulgulara göre; Topraktaki besin elementi kapsamlarına bakıldığında bakır, mangan ve demirin yeterli düzeyde olduğu diğer elementlerin ise eksik olduğu görülmüştür. Genel olarak topraklarda yapılan analizlerde; toprak pH'ın hafif alkali yapıda olduğu, kireç tuz ve organik maddenin çok düşük olduğu saptanmıştır. Yapılan yaprak analizlerinde genel olarak Pistacia khinjuk 'un topraktaki besin maddelerinden daha fazla yararlandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Thisstudy was carried out in 2017-2018 in the Osmanbey Campus different Pistacia species (Pistacia atlantica, Pistacia khinjuk, Pistacia terebinthus and Pistacia palaestina). The leaf samples were taken between 16-31 July to make comparison up take of some mineral nutrients from soil. Leaf analyses were done at the Laboratories of the Pistachio Research Institute. According to obatined results; When the nutrient content of the soil is examined, it is observed that copper, manganese and other elements of iron are sufficient.Generally in the analysis of soils; It was found that the soilph has a mildall-alkaline structure and the lime salt and organic matterare very low. Generally leaf analyzes, the absorb of mineral nutrients Pistacia khinjuk is profitted from soil.