Three-dimensional finite element modelling in piled raft foundation design
Kazıklı radye temel tasarımında üç boyutlu sonlu elemanlar modellemesi
- Tez No: 571377
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEJAN HUVAJ SARIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, kazıklar ve radye arasındaki yük paylaşımının optimizasyonu üzerinedir. Sonlu elemanlar yazılımında hacimsel kazık ve gömülü kazık isimli iki kazık modelinin karşılaştırılması ile başlanarak, var olan bir bina üzerinde doğrulama çalışması yapılmıştır. Sonraki aşamada ise, kazık yerleşimi, kazık boyu, zemin tipi ve zemin modellerinin optimizasyonu sunulmaktadır. Sonuçlara dayanarak, kazık aralığı ve çap oranı arttıkça, oturma azaltma oranının da arttığı ve kazıklara gelen yükün toplam yüke oranı olan kazıklı radye katsayısının azaldığı görülmektedir. Ayrıca, tek kazık uzunluğu ve toplam kazık uzunluğundaki artış, kazıklı radye katsayısını artırırken, oturma azaltma oranını düşürmektedir. Son olarak,“toplam kazık uzunluğu / tek kazık uzunluğu”oranı için“80”değerinin bu çalışmadaki tüm durumlar için optimum koşulları sağladığı sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is about optimization of load sharing between piles and raft. Starting with comparison of two pile models named volume pile and embedded pile in a finite element software, verification with an existing building was made. In the next part of the thesis, optimization on pile configuration, pile length, soil type and soil models are presented. Based on the results, it can be concluded that as spacing over diameter ratio increases, settlement reduction ratio also increases and piled raft coefficient, which is ratio of the axial load on piles over total load, decreases. Moreover, increase in single and total pile lengths also increases the piled raft coefficient, whereas it decreases settlement reduction ratio. Lastly, it is implied that a value of“80”for“total length of piles / length of single pile”leads to optimum conditions for all cases analyzed in this study.