Kazıklı radye temellerin üç boyutlu sonlu elemanlar yöntemiyle analizi ve yapay zeka destekli optimizasyonu
Three dimensional finite element analysis and artificialintelligence assisted optimization of piled raft foundations
  1. Tez No: 921028
  2. Yazar: ALI ALESMAEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA BURAK EKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yüksek yapı tasarımlarına olan yoğun talep, çok sık kullanılan bir temel çeşidi olan kazıklı radye temellerin ekonomik ve güvenli tasarımları için yeni yöntemlerle optimize edilmeleri ihtiyacını doğurmuştur. Bu tez çalışmasında kazıklı radye temellerin çeşitli parametrelerini optimize etmek için yüksek kapasiteli iş istasyonları aracılığıyla çok sayıda parametrik üç boyutlu sonlu elemanlar analizleri gerçekleştirilmiştir. Frankfurt'ta (Almanya) yer alan bir yapıya ait veriler üç boyutlu sonlu elemanlar simülasyonlarının doğrulanmasında kullanılmıştır. Doğrulama işlemleri tamamlandıktan sonra kazıklı radye temel parametrik sistemindeki kazıkların çapı, sayısı ve elastisite modülleri değiştirilerek 90 farklı kombinasyonda üç boyutlu sonlu elemanlar analizi gerçekleştirilmiştir. Yapılan tasarımlarda bağımsız değişkenler olan kazıkların çapı, sayısı ve elastisite modüllerindeki değişimin radye temel sisteminin oturması üzerine yaptığı etki incelenmiştir. Kazıklı radye temel sisteminin üç boyutlu sonlu elemanlar analizlerinden elde edilen verilerle güçlü regresyon fonksiyonları oluşturabilen yeni yapay zeka destekli Hedefe Ulaşma metodu kullanılarak optimizasyon çalışması gerçekleştirilmiştir. İlgili optimizasyon sürecinde problem tipine uygun çeşitli yöntemler yapay zeka destekli bir kodlama aracılığıyla otomatik olarak seçilerek optimizasyon analizlerinde mümkün olan en yüksek arzu edilebilirlik değerine ulaşılmıştır. Modelin ekonomik ve güvenli tasarımı için çok amaçlı olarak yürütülen optimizasyon çalışmasında radye temel sistemi parametreleri ve güvenilir oturmalar arasında bir denge kurulmuştur. Sonuç olarak genel kazıklı radye temel sistemleri için yapay zeka destekli anlamlı sonuçlar veren bir yöntem ile gelecekteki araştırmalara yön verebilecek ve proje uygulayıcılarına yol gösterebilecek optimum tasarım parametrelerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing demand for high-rise building designs has led to the need for optimization of piled raft foundations, a widespread type of foundation, with novel methods for their economical and safe design. Numerous parametric three-dimensional finite element (3D FE) computations were performed in this study to optimize different piled raft foundation characteristics using high-capacity workstations. The 3D FE models were validated utilizing data from a structure in Frankfurt (Germany). Following validation, 90 distinct combinations of 3D FE examinations were conducted by varying the piles' diameter, number, and modulus of elasticity in the parametric piled raft foundation system. The raft foundation system's settlement was examined in relation to variations in the piles' diameter, number, and modulus of elasticity—all of which are independent variables in the designs utilizing the data from the three-dimensional finite element analysis of the piled raft system. An optimization study was carried out utilizing the novel artificial intelligence-supported Goal Attainment method, which can generate powerful regression functions with the data obtained from 3D FE analysis of the piled raft foundation system. Various methods appropriate for the problem type were automatically chosen in the associated optimization process using coding supported by artificial intelligence, and the highest possible desirability value was achieved in the optimization analysis. For the economic and safe design of the model, a balance between the foundation system parameters and reliable settlements was established in the multi-objective optimization study. As a result, an artificial intelligence-supported method that provides meaningful results for general piled raft foundation systems and optimum design parameters that can guide future research and project implementers has been reached.