Entegre katı atık yönetimi Afyonkarahisar örneği
Integrated solid waste management example of Afyonkarahisar
- Tez No: 571382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAYİB BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Hızlı nüfus artışı, kentleşme, endüstrileşme ve teknolojinin hızla gelişmesi atık miktarlarının ve atık türlerinin önemli oranda artmasına sebep olmuştur. Bu sebeple bilinen atıklar her zaman standart metotlar kullanılarak bertaraf işlemine tabi tutulamamaktadır. Atık türlerinin bir hayli çok olduğu özellikle endüstrilerde her bir atık türü için ayrı bir yönetim sistemi kurmak ve işletmek güç olacağından tüm atıkları içine alan bir yönetim sistemi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Katı atıkların oluşturduğu kirlilik ile buna bağlı mevcut ve potansiyel risklerin boyutunun her geçen gün artması, doğal kaynakların azalması ekonomik ve diğer nedenlerle çağımızda katı atık yönetimi gittikçe önem kazanmakta ve karmaşıklaşmaktadır. Bu nedenle atık oluşumundan nihai bertarafa kadar bütün kademeleri içine alan entegre bir katı atık yönetiminin unsurları ve bunların birbirleri ile ilişkilerinin çok iyi bilinmesi zorunludur. Entegre Katı Atık Yönetimi (EKAY), atık yönetim planlamasında farklı metotları kullanarak bütüncül bir yaklaşımla çevresel etkiyi en aza indirmeyi ve atık bertarafında maliyeti düşük tutmayı amaçlamaktadır. Günümüzde entegre atık yönetiminin hiyerarşisine bakıldığında Atık önleme, Atık azaltma, Yeniden kullanım, Geri dönüşüm, Geri kazanım, Nihai Bertaraf adımlarından oluştuğu görülmektedir. Çalışmada Entegre atık yönetiminin özellikleri, bileşenleri, sisteme duyulan ihtiyaç ve Afyonkarahisar ilinde bulunan Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisinde uygulanmakta olan Entegre Atık Yönetim Sistemi incelenmiştir. Afyonkarahisar ili ve ilçelerindeki atık miktarları ve yıllara göre değişim oranı, elde edilen enerji miktarları ve sistemde yer alan prosesler ele alınmış, mevcut sistemin verimini arttıracak hususlara ve sisteme ilave edilebilecek proseslere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapid population growth, urbanization and industrialization and the rapid development of technology have led to a significant increase in waste amounts and waste types. For this reason, known wastes cannot always be disposed of using standard methods. Since there are many types of waste, especially in industries, it is difficult to establish and operate a separate management system for each type of waste. The necessity of a management system involving all wastes has emerged. Contamination by solid wastes and their current and potential risks increase day by day, with the reduction of natural resources, economic and other reasons, solid waste management is becoming increasingly important and complicated in our time. Therefore, it is imperative that the components of an integrated solid waste management that includes all stages from waste generation to final disposal and their relations with each other must be well known. Integrated Solid Waste Management (EKAY), using different methods in waste management planning to minimize environmental impact with a holistic approach and aims at keeping costs low in waste disposal. Nowadays, when the hierarchy of integrated waste management is examined, it is seen that the steps are Waste Prevention, Waste Reduction, Reuse, Recycling, Recovery, Final Disposal. In this study, the features, components, need for the system and the Integrated Waste Management System applied in the Solid Waste Landfill and Disposal Facility in Afyonkarahisar province were examined. The amount of waste in the province of Afyonkarahisar and its districts and the rate of change over the years, the energy amounts obtained and the processes in the system were discussed. The amount of waste in Afyonkarahisar province and districts and the rate of change over the years, the amounts of energy obtained and processes in the system were discussed, the issues that would increase the efficiency of the current system and the processes that could be added to the system were addressed.