Vajinal doğum yapan kadınlarda erken postpartum dönemde kanama miktarının belirlenmesinde kanama takip torbası ve hasta bezinin karşılaştırılması
Comparison of bleeding follow-up bag and patient diaper for determining bleeding in early postpartum period in vaginal birth women
- Tez No: 571384
 - Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN DEMİRCİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 131
Özet
Vajinal doğum yapan kadınlarda erken postpartum dönemde KTT ve HB ile toplanan kan, görsel ve klinik belirtilerle değerlendirilerek kanama miktarını belirlemede yöntemlerin etkinliğini tespit etmek amacıyla randomize, deneysel ve prospektif olarak planlanmıştır. Çalışma, randomize kontrollü olarak, Kocaeli ilinde bir devlet hastanesinin doğum kliniğinde gerçekleştirildi. Örneklem büyüklüğü; 81 denek olarak belirlenmiştir. Çalışma 40 HB, 41 KTT kullanılan primpar gebelerden oluşmaktadır. Postpartum ilk iki saat hasta açısından hayati öneme sahip zaman dilimi olması nedeniyle kanama miktarının ölçümü ilk iki saati kapsamaktadır. Epizyotomi uygulanması ile birlikte oluşacak kanama; Gazlı bez, Hasta bezi ve Kanama takip torbası ile toplanmıştır. Ayrıca Görsel değerlendirilme ve Hemogram sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Comparison of blood tracking bag and adult diapers to correctly determine the amount of hemorrhage in the early postpartum period of women performing vaginal birth. Materials and Methods:The clinical research in this work was done as randomized controlled trials in the public hospital of the City of Kocaeli.Sample size was determined as 81 from primipar pregnant women 40 of which used HB while 41 used KTT. First two hours of the postpartum period is the most vital period for the patient, the bleeding amount was measured in this time.The amount of postpartum hemorrhage due to carrying out of episiotomy was calculated by comparing the mass differences of the gauze dressing nd used blood tracking bags and adult diapers.All the measurements were done by using a sensitive balance and the corresponding data was collected by the researcher. Moreover, the postpartum hemorrhage was evaluated visually and the hemogram results were examined.