Meme kanseri olan kadınlarda beden imajı ve cinsel uyumun belirlenmesi
Determi̇nation of body image and sexuel adjustment in women wi̇th breast cancer
  1. Tez No: 571397
  2. Yazar: KADRİYE BAŞKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA RIZALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı meme kanseri olan kadınlarda cinsel uyum ve beden imajı düzeyinin belirlenmesidir.Özel bir Üniversite Hastanesinde 4 Eylül 2017- 28 Kasım 2017 tarihleri arasında başvuran183 meme kanserli hasta araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Cinsel Uyum ve Beden İmajı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS 25 proglamında t-testi, MWU, Kruskall Wallis, Kanonik korelasyon analizi ile değerlendirildi. Katılımcıların yaş ortalaması 49 olup %96'sı evlidir. Hastaların %40'nde tanı konulduktan sonra 3-6 ay zaman geçtiği belirlenmiştir. hastaların %39,89'unun 2., %31,15'inin 3. evrede olduğu belirlenmiştir. Hastaların %54,64'üne meme koruyucu cerrahi uygulanmıştır. Hastaların %99'ne kemoterapi, %51'sine radyoterapi, %51'ine hormonterapi uygulanmıştır. Hastaların CUBİÖ alt boyut puan ortalamaları sırasıyla; Önceki Beden İmajı 10,81±2,32, Sonraki Beden İmajı 9,69±2,69, Önceki Cinsel Uyum 7,04±1,73, Memelerin Cinsellikteki Önemi 7,40±2,34, Cinsel Fonksiyon Üzerine Etkisi -4,28±2,63 olarak bulundu. Hastaların beden imajı puanları ile cinsel uyum puanları arasında pozitif yönde zayıf bir ilişki bulundu (r=0,330;p
Özet (Çeviri)
The aim of this study was done todetermine the level of sexual adjustment and body image of the women with breast cancer. The population of the study consists of 183 breast cancer patients admitted to the the private Hospital between September4,2017 and November28,2017. The data were collected using SexualAdaptationandBodyImageScale (SABIS). The data were evaluated in SPSS,25program with t-test,MWU,Kruskall Wallis,Canonical correlation statistical analysis methods.The mean age of the participants was49.03, 96 % were married, 40% of the patients had a3-6 month period after diagnosis,39.89% were in the 2nd stage, 31% were in the 3rd. Breast conserving surgery was performed in54.64%of the patients. Chemotherapy was applied to 99%, radiotherapy51% and hormontherapy was applied to 51%of the patients.The SABIS scores of the patients were as follows;Prior BodyImage10,81±2,32,Postbody Image9,69±2,69, Prior Sexual Adaptation7,04±1,73, Sexual importance of breasts7.40±2.34, Impact on Sexual Functioning-4was found to be28±2.63.There was a weak positive correlation between bodyimage scores and sexualadjustmentscores(r=0.330,p