Yabancı kökenli önemli hardal (brassica alba L.) çeşitlerinin verim komponetleri yönünden karşılaştırılması üzerine araştırmalar
Researches on the comparison of important foreign origin mustard (brassica alba L.) variaties regarding yield components
- Tez No: 5714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER KOLSARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi YABANCI KÖKENLİ ÖNEMLÎ HARDAL (Brasssica alba L.) ÇEŞİTLERİNİN VERÎM KOMPONENTLERİ YÖNÜNDEN KARŞILAŞTIRILMASI ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Nusret ÇİMEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Özer KOLSARICI 1987, Sayfa:34 Jüri: Doç. Dr. Özer Kolsarıcı Doç. Dr. Semra KUHJCU Doç. Dr. Celâl ER Bu araştırma, Kirby, Kisilba, Yellow ve Sabre har dal çeşitlerinin bitki boyu bitkideki yandal sayısı, bit kideki kapsül sayısı, kapsül boyu, kapsüldeki tohum sayısı, 1000 tohum ağırlığı, yağ oranı ve tohum verimi gibi verim kamponentleri yönünden karşılaştırılması amacıyla, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünde, 1985 yılında yapılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda bitki boyu bakı mından en yüksek değeri 95.00 cm ile Yellow çeşidi, en düşük değeri ise 89.52 cm ile Sabre çeşidi almıştır. Bit kideki yandal sayısı en yüksek 6.48 adet ile Yellow çeşi dinde, en az ise 5.70 adet ile Sabre çeşidinde tespit edil miştir. Bitkideki kapsül sayısı yönünden en yüksek değeri 170.60 adet ile Yellow çeşidi alırken, en düşük değeri 140.34 adet ile Sabre çeşidi almıştır. Kapsül boyu bakımın dan en yüksek değer 30.39 mm Sabre çeşidinde, en düşük de ğer 27.13 mm olarak Yellow çeşidinde bulunmuştur. Kapsül deki tohum sayısı en fazla 5.66 adet ile Kısilba çeşidin den, en az 5.36 adet ile Kirby çeşidinden elde edilmiştir. 1000 tohum ağırlığı en fazla 6.06 g ile Kısilba çeşidinde, en az 5.51 g ile Yellow çeşidinde bulunmuştur. Yağ oranı bakımından 4 çeşit arasındaki farklılık istatistiki olarak önemsiz bulunmuş olup, en yüksek değeri % 27.3 9 ile KısilbaIV çeşidi alırken, en düşük değeri % 26.67 ile Yellow çeşidi almıştır. Tohum verimi en fazla 151.64 kg/da ile Kısilba çeşidinden, en az 141.38 kg/da ile Sabre çeşidinden elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Hardal çeşitleri (Kirby, Kısilba, Yellow ve Sabre), bitki boyu, bitkide ki yandal sayısı, bitkideki kapsül sa yısı, kapsül boyu, kapsüldeki tohum sayısı, 1000 tohum ağırlığı, yağ oranı, tohum verimi.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Masters Thesis RESEARCHES ON THE COMPARISON OF IMPORTANT FOREIGN ORIGIN MUSTARD (Brasslca alba L.) VARIATIES REGARDING YIELD COMPONENTS Nusret ÇÎMEN Ankara University Graduate School Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Assoc. Prof. Dr. özer Kolsarıcı 1987, Page: 34 Jury: Assoc. Prof. Dr. özer Kolsaricx Assoc. Prof. Dr. Semra KURUCU Assoc. Prof. Dr. Celâl ER This research was carried out to compare mustard varieties of Kirby, Kisilba, Yellow and Sabre in regard to yield components of plant height, number of lateral branches per plant, number of pods per plant, pod length, number of seeds per pod, a thousand seed weight, oil ratio and seed yield at the Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, University of Ankara in the year of 1985. According to the results of evaluations, the tallest plant height was 95.00 cm in the variety of Yellow while the shortest plant height was 89.52 cm in the variety of Sabre. The maximum number of lateral branch per plant was determined as 6.48 in the variety of Yellow while the minimum number of lateral branch. was 5.70 in the variety of Sabre. The highest number of pod per plant was 170.60 in the variety of Yellow while the lowest number of pod per plant was 140.34 in the variety of Sabre. The highest value was found as 30.39 mm in the variety of Sabre regarding to the pod length meanwhile the lowest value was 27.13 mm in the variety of Yellow. The maximum number of seeds per pod was obtained as 5.66 in the variety of Kisilba while the minimum number of seeds per pod was 5.36 in the variety of Kirby. The highest thousand seed weight was found as 6.06 g in the variety of Kisilba while theVI lowest thousand seed weight was 5.51 g in the variety of Yellow. There was no significant difference statistically among the 4 varieties in concern with oil ratio but the highest value was 27.39 % in the variety of Kisilba and the lowest value was 26.67 % in the variety of Yellow. The maximum seed yield was obtained as 151.64 kg per decare in the variety of Kisilba while the minimum seed yield was 141.38 kg per decare in the variety of Sabre. KEY WORDS: Mustard varieties (Kirby, Kisilba, Yellow and Sabre}, plant height, number of lateral branch per plant, number of pod per plant, pod length, number of seeds per pod, a thousand seed weight, oil ratio, seed yield.