Şanlıurfa ilinde Antepfıstığı üretiminde tarım sigortası yapılmasını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of factors affecting agricultural insurance in the production of pistachio in Sanliurfa
  1. Tez No: 571408
  2. Yazar: PINAR İRVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN BİNİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı; Şanlıurfa il merkez ve ilçelerinde, Antepfıstığı üretimi yapan üreticilerin üretimlerini olumsuz yönde etkileyen risk ve belirsizliklere yönelik olarak tarım sigortası yaptırmaya karar verme aşamasında etkili olan faktörlerle birlikte Antep fıstığı bitkisi için en uygun prim miktarının tespit edilerek bu prim miktarının da özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın amacına ulaşması için Şanlıurfa il merkezi ve ilçelerinde bulunan tarım sigortası yapan 51 ve yapmayan 249 olmak üzere toplam 300 adet Antep fıstığı üreticisi ile sahada yüz yüze görüşülerek anket çalışması yapılmıştır. Anket sonucu elde edilen bulgular SPSS' de değerlendirilmiştir. Antep fıstığı üreticileriyle yapılan anket formu dört bölüm olup, toplam 72 sorudan oluşmaktadır. Anket formunun birinci bölümünde üreticilerin sosyo-demografik özellikleri, ikinci bölümünde işletmeye ait özellikler, üçüncü bölümünde üreticilerin tarımsal işletmelerde en çok etkilendikleri iklim olayları ve risk faktörlerini tespit etmeye yönelik sorular yer alırken, dördüncü bölümünde ise çalışmanın esas amacının belirlenmesine yönelik sorulardan oluşmaktadır. Elde edilen verilerle ilgili yapılan istatistiksel analizde lojistik regresyon analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde lojistik regresyon analizinin yanı sıra frekans, ortalama, standart sapma gibi istatistikler ile t-testi ve ki-kare testi de kullanılmıştır. Yapılan lojistik regresyon analiz sonucuna göre, Şanlıurfa ilinde Antep fıstığı üreticilerinin tarım sigortası yapmalarını etkileyen faktörlerin; üreticilerin yıllık toplam gelirleri, üreticilerin yaşları ve üreticilerin eğitim durumları olduğu tespit edilmiştir. Yapılan test sonuçlarına göre ise tarım sigortası yapılmasını etkileyen faktörlerin, üreticilerin çiftçi örgütlerine üyelik durumları, işletmelerin arazi büyüklükleri, üreticilerin gelir düzeyleri gibi faktörler tespit edilmiştir. Ayrıca yapılan diğer analiz sonuçlarına göre devlet desteği olmasının da tarım sigortası yaptırılmasında etkili bir faktör olduğu ve üreticilerin mevcut prim miktarını yüksek buldukları, prim miktarları düşük olursa tarım sigortası yaptırmak istedikleri tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Tarım sigortası, antepfıstığı, lojistik regresyon, Şanlıurfa
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the most appropriate premium amount for the pistachio plant in Şanlıurfa province and its districts and determine the most appropriate premium amount for the pistachio plant with the factors that are effective in the decision making process for agricultural insurance against the risks and uncertainties affecting the production of pistachio producers negatively it is made. In order to achieve the aim of the research, a total of 300 pistachio producers, 51 of whom had agricultural insurance and 249 of those who did not, were interviewed face-to-face in the field. The findings of the survey were evaluated in SPSS. The questionnaire which is made with pistachio producers has four sections and consists of 72 questions. In the first part of the questionnaire, the socio-demographic characteristic of the enterprise, in the third part, the questions related to the determination of the climatic events and the risks factors that the producers are most affected in the agricultural enterprises, are the questions in the fourth part. Logistic regression analysis method was used in the statistical analysis of the obtained data. In addition to logistic regression analysis, statistics such as frequency, mean, standard deviation, t-test and chi-square test were used in the analysis of the research data. According to the logistic regression analysis, the factors affecting the pistacio producers agricultural insurance in Şanlıurfa province are; the total annual income of the producers, the age of the producers and the educational status of the producers. According to results of the test, factors such as agricultural insurance, membership of farmers to farmers organizations, land size of enterprises, income levels of producers were determined. In addition, according to the results of the other analysis, it was found that the fact that the state support was an effective factor in obtaining agricultural insurance and that the producers found the amount of premium available to be high and that they wanted to have agricultural insurance if the premium amounts were low. KEY WORDS: Agricultural insurance, pistachios, logistic regression, Şanlıurfa