Batman ilinden alınan toprak örneklerinin bazı fiziksel kimyasal ve mineraloik özellikleri
Exeamining the mineroiogical physical and chemical features of the chemical fatures of the soil samples teken from Batman
- Tez No: 571428
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SEYREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma Batman ilinde açılmış olan 3 farklı toprak profilinde horizon bazında toplamda 14 örnek alınmış olunup, toprak örneklerinin öncelikle fiziksel, kimyasal ve daha sonra mineralojik özellikleri incelenmiştir. Mineralojik yapısını incelemek ve kil tayinleri belirlenerek yorumlanmıştır. Çalışma alanını en iyi temsil eden farklı derinlikten 14 tane toprak örneği alınmıştır. Bu örneklerden 14 tanesine 1 kg'lık kaplara 500 g toprak konulmuştur. Çalışma alanı içerisindeki topraklarda Köse tarlada %21, Kiradağı %9.24 Kurtalan %10,71 oranlarında kireç miktarı saplanmıştır. Kil içeriği ve çeşidine bağlı olarak sırasıyla Köse tarla KDK (31.-43 cmol/kg-1), (Kiradağı 27-32 cmol/kg-1), Kurtalan (22-33 cmol/kg-1) değişmekle birlikte alkali reaksiyonludur. Köse tarla (8.03-8.13), Kiradağı (7.25-7.73), Kurtalan (8.05-8.25). Topraklar killidir. Analiz sonuçlarına göre kil mineralleri arasında herhangi bir geçiş olmadığı tespit edilmiş, oransal piklerde yok denecek kadar az değişimler görülmüştür. Tespit edilen kil çeşitleri arasında smektit, illit, klorit, halloysit killerini bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 14 samples were collected on horizon basis in 3 different soil profiles opened from Batman province. Firstly physical, chemical and then mineralogical properties of soil samples were investigated.. They were studied examining their mineralogical features and determining clay nomination. 14 soil samples from different depths that represent the study field best were examined. They were each put in 1 kg pot as 500 grams soil. In these samples %21, %9.24 and %10,71 calcify was detected respectively on Köse field, Kira mountain and Kurtalan. It is with alkali and reaction depending on clay substabce and sort respectively Köse field KDK (31.-43 cmol/kg-1), (Kira mountain 27-32 cmol/kg-1), Kurtalan (22-33 cmol/kg-1) Köse field (8.03-8.13), Kira mountain (7.25-7.73), Kurtalan (8.05-8.25). The soils are clayed. As a result of the analysis, it was detected that there wasn't any transition between clay minerals and in proportional peeks there was hardly ever any changes. There are smectite, illite, chlorite and halloysite clays among the detected clay kinds.