Üniversite öğrencilerinin bağımlılık yapıcı maddeleri kullanım yaygınlığı ve bağımlılık yapıcı maddelere yönelik tutumlarının incelenmesi
An examination of university students' extensively use of addictive drug and their attitudes towards addictive drugs
  1. Tez No: 504253
  2. Yazar: NERGİZ ANT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜNİR YALÇIN ORTAKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin, Bağımlılık Yapıcı maddeleri kullanm yaygınlığı ve bağımlılık yapıcı maddeleri kullanan bireylere yönelik tutumlarını incelemek için yapılmıştır. Çalışma Batman İlinde bulunan Batman Üniversitesinde öğrenim görmekte olan üniversite öğrencilerin oluşturmuştur. 2016-2017 yılının birinci döneminde öğrenim döneminde çalışmaya alınan öğrenciler orantısız tabakalama yöntemi ile Batman Üniversitesinde bulunan fakülte ve meslek yüksek okulu öğrencilerinden oluşan 50 kişilik tabaka belirlenmiş olup 500 öğrenciye ulaşılmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package for the Social Sciences ) 17.0 paket programı kullanılarak bilgisayara aktarılmıştır. Araştırmada Bağımlılık Yapıcı Maddelere yönelik tutum ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, üniversite öğrencilerinin BYM kullanan bireylere yönelik tutumlarında anlamlı farklılıklara rastlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to examine the university students' extensively use of addictive drug and their attitudes towards addictive materials. This scientific research was done with the help of university students whom are studying at Batman University in Batman City. In the first term (fall term) of the 2016-2017 academic year, layering technique was used on 50 students which had been chosen among the faculties and vocational college of Batman University before, however the number has reached up to 500 later. The data which were collected later transferred to computers by using SPSS ver. 17.0 (Statistical Package for the Social Sciences) During the research, an attitude scale for Addictive Drug Usage was also used. According to the findings of the research, remarkable differences were pointed out related to the behaviors of the university students against the individuals who use Addictive Drugs.