Ordu ili katı atığının enerji üretme potansiyelinin belirlenmesi
Determination of energy production potential of solid wastes of Ordu province
- Tez No: 571430
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Enerji tüketimi bireylerin rahat yaşam sürmeleri için vazgeçilmez bir unsur olmakla beraber ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin bir göstergesidir. Enerji probleminin kaynağında, sürdürülebilir bir gelecek kaygısı yer almaktadır. Günümüzde enerjinin büyük bir kısmının elde edildiği fosil yakıtlar sınırlıdır. Fosil yakıtların hızla tükeniyor olması ve tükenirken de doğal yaşam ve çevreye geri dönülmez zararlar vermesi, gelecek nesillerin yaşamlarını tehdit etmektedir. Fosil yakıtlara alternatif olarak biokütle enerjisi ön plana çıkmıştır. Biokütle kaynaklarının yenilenebilir olması tüm dünya için büyük önem arz etmektedir. Biokütle kaynakları arasında yer alan, düzenli depolama ve vahşi depolama alanlarından elde edilen çöp gazından enerji eldesi tüm dünyada yaygın şekilde kullanılmaktadır. Çöp gazından üretilen enerji, gerek ana elektrik iletim hattına verilerek, gerek depolama sahasının elektrik giderlerinin karşılanması hususunda önemli bir paya sahiptir. Deponi gazı olarak da adlandırılan çöp gazı tez çalışmasının ana konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada çöp gazı detaylı şekilde incelenmiş olup, Ordu ili için çöp gazının üretilmesinin ekonomikliği konusunda sonuçlar ortaya konmuştur. Ordu İlinde tüm ilçelerde vahşi depolama ve yapımı tamamlanan bir adet düzenli depolama sahası bulunmaktadır. Vahşi depolama sahalarında rehabilitasyon çalışmaları başlamış olup, pasif çöp gazı bacaları bulunmaktadır. Bu sahalarda çöp gazının kontrollü şekilde yakımı sağlanacaktır. Düzenli depolamaya tüm ilçelerin çöplerinin depolanacağı varsayılarak oluşacak çöp gazı tahmin edilmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışma ile Ordu İli Düzenli depolama tesisinden 2045 yılı için oluşabilecek deponi gazı miktarı 2,173x107 m3/yıl olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy consumption for individuals comfortable life while an essential element of an indication of levels of development of countries. The problem of energy supply, a sustainable future concern. Today, a large portion of the energy obtained from fossil fuels is limited. Quickly running out of fossil fuels and were becoming extinct in their natural habitat and the environment irreversible harm, threaten the lives of future generations. As an alternative to fossil fuels is biomass energy come to the fore. Renewable biomass resources is for the whole world. Nestled between the biomass resources, landfills and waste gas obtained from the wild storage energy production from widely used all over the world. The energy produced from landfill gas, giving the main electricity transmission line, no need to have storage area, an important share in meeting the electricity costs. Landfill gas main waste gas, also called a thesis work. This study has examined in detail the waste gas, the army of the waste for the province of gas production economic results. The army completed the wild storage and all districts In one landfill. Rehabilitation works in the wild has started landfills, passive waste gas chimneys. In this course you will be provided a controlled way waste gas burning. All of the districts in which to store the regular storage will consist of waste assuming that tried to predict the gas. With the work done for the year 2045 from Ordu when landfill gas quantity that can occur 2,173x107 m3/year.