Ordu ili katı atık depolama sahası işletimi ve maliyet analizi
Ordu province solid waste storage facilities and cost analysis
  1. Tez No: 916932
  2. Yazar: AKAY AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAMİ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İstatistik, İşletme, Engineering Sciences, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Türkiye'nin enerji ihtiyacı göz önüne alındığında, enerji açığının giderilmesi, petrole olan ihtşyacın azaltılması ve döviz kaybının giderilmesi, kaynaklarımızın verimli kullanılması yönünde değerlendirilmesi oldukça önemlidir. Yenilenebilir Enerji kaynakları kömür, petrol ve türevleri ürünlere göre sınırsız, çevresel etkileri en az olan ve daha uzun ömürlü kaynaklardır. Artan enerji talebini giderebilmek için bugün olduğu gibi ileriki yıllarda da, Türkiye alternatif enerji kaynaklarına yönelmek, doğal kaynaklarının en üst düzeyde kullanımını gerçekleştirmek ve bu kaynakları teknik, ekonomik, sosyal, politik ve çevresel etkileri de düşünerek en iyi şekilde değerlendirme ihtiyacı içindedir. Katı atıkların etkin ve verimli bir şekilde toplanması, taşınması, ayrıştırılması ve uygun bir yöntemle bertarafları belediyelerin ve sanayicilerin en büyük sorunlarındandır. Günümüz şartlarında; katı atıkların çevre ve ekonomi yönünden en etkin değerlendirme şekli, kaynakta geri kazanımdır. Geri kazanım ile kaynak ve çevre gelecek nesiller için korunur, enerji kazanımı ile ekonomiye katkı sağlanmış olur. Günümüzde nüfus artışı ile katı atıkların miktarı da artmaktadır. Dolayısıyla katı atık miktarının azaltılması önem kazanmaktadır. Katı atıkların miktarının azaltılması ancak geri kazanım projelerinin gerçekleştirilmesi ile mümkün olmaktadır. Ordu'da evsel katı atıkların toplanmasından ilçe belediyeleri, transferi ve düzenli depolanmasından Büyükşehir Belediyesi sorumludur. Evsel nitelikli katı atıkların sağlıklı ve sürdürülebilir bir atık yönetim sistemiyle, toplanma, depolanma ve bertaraf işlemlerinin geliştirilmesi sağlanmalıdır. Bu çalışmada Ordu ili katı atık depolama sahası tanıtılmış, katı atıktan üretilen elektrik enerjisi maliyet analizi yapılmıştır ayrıca Ordu'nun mevcut katı atık durumu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Considering Turkey's energy needs, it is crucial to address the energy deficit, reduce reliance on petroleum, and alleviate foreign exchange loss while ensuring efficient use of resources. Renewable energy sources, in contrast to coal, oil, and their derivatives, offer limitless availability, minimal environmental impact, and a longer lifespan. To meet the growing energy demand, Turkey must continue to pursue alternative energy sources and optimize the use of its natural resources, considering the technical, economic, social, political, and environmental impacts for the best possible outcomes. Effective and efficient collection, transportation, sorting, and disposal of solid waste are major challenges for municipalities and industries. Currently, the most effective way to manage solid waste from both environmental and economic perspectives is through source separation and recycling. Recycling helps preserve resources and the environment for future generations, and energy recovery contributes to the economy. With the rise in population, the amount of solid waste is increasing, making it important to reduce the volume of solid waste. This reduction is achievable only through the implementation of recycling projects. In Ordu, district municipalities handle the collection of household solid waste, while the Metropolitan Municipality is responsible for its transfer and regular disposal. There is a need to enhance the management of household solid waste through a robust and sustainable waste management system for collection, storage, and disposal processes. This study introduces the solid waste disposal site in Ordu, conducts a cost analysis of electricity generated from solid waste, and assesses the current status of solid waste management in Ordu.