Plastik ambalaj atıklarının geri kazanımı Aksaray ili örneği
Recyling of plastic packaging wastes and example of Aksaray province
- Tez No: 571432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAYİB BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmamda, geri dönüşüm ve geri kazanım terimlerini kısaca açıklayıp, ambalaj atık türlerinden olan plastik atıkların geri dönüşümü ve geri kazanımının nasıl yapıldığını ve pilot bölge olarak Aksaray İli Merkez İlçesinde uygulanmakta olan Ambalaj Atıkları Yönetim Planı kapsamında ve Aksaray Belediyesinin ambalaj atıklarının alımında protokol yapılan Lisanslı Toplama Tesisi örnek olarak incelenmiştir. Bu çalışmamda mücavir alan içerisinde yer alan marketler, konutlar, AVM, eğitim, kamu kurum ve kuruluşları, oteller vb. tüm alanlardan toplanan plastik ambalaj atıklarının ayrıştırılması, geri dönüşümü/geri kazanımı incelenmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde ambalaj ile ilgili tanımlamalara yer verilmiş, ambalajın tarihsel gelişimi, ambalajın görevleri kullanım alanları ve çeşitleri, kaynağında ayrı toplama çalışmaları ve ambalaj atıklarının geri kazanımı incelenmiştir. İkinci bölümde Aksaray İli Atık Yönetim Planı hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise tezin ana konusu olan plastik ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplama çalışmasına, uygulama şekline, toplanan atık miktarlarına, atıkların ürün haline gelmesi için geri kazanım süreçlerine ve maliyet analizlerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we briefly explain the terms of recycling and recycling, how to recycle and recycle plastic wastes, which are one of the types of packaging waste, and under the Packaging Wastes Management Plan that is being implemented in Aksaray Province Central District, and in the context of receiving the packaging wastes of Aksaray Municipality. The plant was examined as an example. In this study, markets, residences, shopping centers, schools, public institutions and organizations, hotels etc. are located within the central districts. The separation, recycling and recovery of plastic packaging wastes collected from all areas were examined. In the first part of our study, the definition of the packaging is given, the historical development of the package, the fields of application and types of use of the packaging, the separate collection activities at the source and the recovery of the packaging wastes are examined. In the second part, general information about Aksaray Province Waste Management Plan is given. In the third chapter, the main subject of the thesis, plastic packaging wastes, the source of separate collection, the way of application, the amount of waste collected, recycling processes for the recycling of waste products and cost analysis has been addressed.