Avrupa güney gözlemevinde gözlenmiş bazı açık kümelerin fotometrik analizi
Photometric analysis of some open clusters observed at the european southern observatory
- Tez No: 571445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHİDE FUNDA BOSTANCI GÜVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tez çalışmasında incelenen NGC 3293, NGC 3766, NGC 4755 ve NGC 6231 açık kümelerinin fotometrik verileri, 1,54 m çaplı Danimarka Teleskobu ile 3 Mart 2013 ve 8 ile 25 Mart 2014 tarihleri arasında UBV filtreleriyle yapılmış gözlemlerinden elde edilmiştir. Bu fotometrik verilerden itibaren incelenen dört açık kümenin görüş alanında bulunan yıldızlarının öz hareketlerinden üye yıldızları belirlenmiş ve kümelerin yapısal ve astrofiziksel parametreleri elde edilmiştir. NGC 3293, NGC 3766, NGC 4755 ve NGC 6231 açık kümeleri için sırasıyla E(B-V) renk artıkları iki-renk diyagramlarından 0,29 ± 0,05, 0,20 ± 0,03, 0,34 ± 0,03 ve 0,45 ± 0,05 olarak ve kümelerin uzaklıkları ise Gaia paralakslarından 2586 ± 240, 2159 ± 215, 2136 ± 175 ve 1679 ± 143 pc olarak elde edilmiştir. Kümeler fotometrik metal bolluğu tahmini için oldukça genç olduklarından metal bollukları Güneş bolluğunda (Z = 0,0152) kabul edilmiştir. Bu parametrelerden itibaren açık kümelerin yaşları, teorik PARSEC eş-yaş eğrileri kullanılarak gerçek renk-parlaklık diyagramlarından, sırasıyla, 10 ± 6 Myıl, 14 ± 6 Myıl, 22 ± 6 Myıl ve 4+6-3 Myıl olarak belirlenmiştir. Ayrıca açık kümelerin elde edilen başlangıç kütle fonksiyonu eğim değerlerinin 1,14 ile 1,25 aralığında değiştiği bulunmuş ve bu değerlerin Güneş civarı için verilen X = 1,35 değeriyle uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, CCD photometry of open clusters, NGC3293, NGC3766, NGC4755 and NGC6231 were detailly presented. Observations of the open clusters were taken with Danish 1.54 metre telescope on 3th of March 2013 and between 8th and 25th March 2014. After member stars of each cluster were identified from the proper motions of the stars in the field of view of open clusters, structural and astrophysical parameters were obtained from the photometric data in UBV filters. For the open clusters, the colour excesses determined using two-colour diagrams were found as 0.29±0.05, 0.20±0.03, 0.34±0.03 and 0.45±0.05 mag, respectively, and the distances to the clusters were calculated as 2586±240, 2159±215, 2136±175 and 1679±143 pc from Gaia parallaxes. It was assumed that metallicities of the clusters are as Solar metallicity (Z=0.0152) since they are too young to estimate photometric metallicity. Furthermore, using these parameters, ages of the open clusters were also calculated from CMD using PARSEC theoretical models are 10±6 Myr, 14±6 Myr, 22±6 Myr and 4+6-3 Myr, respectively. Additionally, slopes of initial mass function for the open clusters range between 1.14 and 1.25 which are comparable to the value 1.35 for the Solar neighbourhood.