Toprak kaynaklı ısı pompalarında toprak türünün ısı pompası performansına etkisinin incelenmesi
The research of the soil type effect on the heat pump's productivity in ground source heat pumps
  1. Tez No: 571446
  2. Yazar: YUNUS YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yapılan bu çalışmada Toprak kaynaklı ısı pompası deney seti yapılmıştır. Bu deney çalışmasında Killi Toprak, Killi Kırmızı Toprak, Kahverengi Orman Toprağı, Kırmızı Toprak ve Kum materyalleri kullanılmış olup her materyalin 10'ar dk.lık zaman periyotlarında totalde 2 saatlik zaman sürecindeki performans etki analizleri sonucunda değerler belirlenmiştir. Enerji tüketiminin en az olduğu materyal deney rapor sonuçlarına göre en verimli toprak türünün kırmızı toprak olduğu belirlenmiş buna kıyasla sırasıyla killi kırmızı toprak, killi toprak, kahverengi orman toprağı bu sırayı izlemiş ve deney rapor sonuçlarına göre en fazla enerji tüketiminin olduğu ve buna binaen en verimsiz materyalin kum olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this completed work the experimental set for the ground source heat pump has been done. In this experimental work Clayey Soil, Clayey Red Soil, Brown Forest Soil and Sand materials were used, the values were identified as a result of productivity effect analysis conducted for each material within 10 min. time periods and in total with 2 hours time period. According to the results from the report of the experiment red soil, being the most productive soil, is identified as the material with the lowest energy consumption, in contrast to this others were aligned in the following order: clayey red soil, clayey soil, brown forest soil, and according to the results of experiment report sand was identified as the material with the highest energy consumption and consequently as the least productive material.