Karadeniz alabalığı (Salmo trutta labrax, Pallas 1811) larvalarının beslenmesinde annelid ve nematod kullanımının büyüme performansı ve yaşama oranı üzerine etkisi
Effects on growth performance and survival rate of black sea trout larvae (Salmo trutta labrax, Pallas 1811) fed with annelida and nematoda worms
- Tez No: 571454
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ DEVRİM TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında; 0,109±0,01 g ağırlıkta, besin kesesini yeni tüketmiş 1800 adet Salmo trutta labrax larvasının dış beslenmeye ilk geçiş aşamasında canlı yem çeşitleri ve ticari yem ile beslenmesinin yaşama oranlarına etkisi ile büyüme oranları ve iç organlar (karaciğer, bağırsak) üzerinde histolojik etkileri araştırılmıştır. Deney 30 gün sürdürülmüş, 3'er tekrarlı olarak düzenlenmiştir. Canlı yem materyali olarak Panagrellus redivivus ile Enchytraeus albidus, ticari yem materyali olarak 300-500µm ve 500-800µm boyutlarında alabalık ön besi yemi kullanılmıştır. Hayatta kalma oranı bakımından incelendiğinde en yüksek hayatta kalma oranının % 84 ile E. albidus besleme grubuna, en düşük hayatta kalma oranının ise % 63 ile P. redivivus besleme grubuna ait olduğu tespit edilmiştir. Ağırlık kazancı olarak bakıldığında ticari yem besleme grubu en yüksek, P. redivivus besleme grubu en düşük grup olarak belirlenmiştir. Spesifik büyüme oranları karşılaştırıldığında ticari yem besleme grubu en yüksek, P. redivivus besleme grubu en düşük performansı göstermiştir. Histolojik açıdan incelendiğinde ticari yem gruplarında genel yağ vakuolleri oluşumu gözlenmiştir. Beyaz kurt gruplarında yağ vakuolleri oluşumu görülmemiş, mikrokurt besleme gruplarında ise karaciğer dokularında daha yüksek oranda yağ vakuolleri oluşumu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 1800 Salmo trutta labrax larvae with a mean weight of 0,109 ± 0.01 g were fed with two sources of live feeds and commercial diet as a control group during the first feeding transition phase to determine the survival success of live feeds. During the trial, growth performance and some histological parameters (liver, intestine) were also determined. Experiment was designed as 3 groups with 3 replicates and lasted 30 days to the point where all larvae adapted to external feeding. Panagrellus redivivus and Enchytraeus albidus were chosen as live feed sources where a well-known commercial feed was used as control feed (300-500µm and 500-800µm). Highest survival rate was measured for Enchytraeus albidus fed groups with a mean % 84 survival where the lowest was calculated % 58,5 for Panagrellus redivivus. Mean total weight gain was highest (26,06 ± 6,80 g) in control groups which was significantly different than P. redivivus and E. albidus groups. Lowest mean was calculated as 11,93±5,95 g for P. redivivus group. Specific growth rate measurements were similar to total weight gain where commercial diets had the highest mean SGR (2.6134) and P. redivivus had the lowest (1.3796). Commercial diets showed the best FCR values (0.5508) with the lowest (4.5803) being for P. redivivus group. Histological evaluation of the intestines revealed fat vacuoles in E. albidus and commercial feed fed groups. This was linked to the higher fat content found in commercial feeds and E. albidus where P. redivivus samples did not show fat vacuoles.