Samsun ili beyaz baş lahana üretim alanlarında görülen virüs hastalıklarının tespiti üzerine araştırmalar
Research on determination of viruses in white head cabbage production areas in Samsun province
  1. Tez No: 571482
  2. Yazar: BETÜL UYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ŞEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Lahana (Brassica oleracea L.), ülkemizde Brassica cinsi içerisinde yer alan en önemli sebze türüdür. Samsun ili ülkemizin en önemli lahana üretim alanlarından birisi konumundadır ve Türkiye lahana üretiminin yaklaşık %30'unu karşılanmaktadır. Lahanalarda virüs hastalıkları üretimini azaltmakta, kalite ve pazarlama değerlerini düşürmektedirler. Samsun ilinde lahana üretim alanlarında virüslerin yaygınlığını belirlemek amacıyla 2012 ve 2013 yıllarında surveyler yapılmıştır. Arazi gözlemleri sırasında bazı lahana bitkilerinde karakteristik virüs belirtileri gözlenmiştir. Bu sürveyler sırasında, lahana üretim alanlarından 275 yaprak örneği toplanmış ve bu örnekler virüs-spesifik ticari poliklonal antiserumlar kullanılarak DAS-ELISA yöntemi ile Turnip mosaic virus (TuMV), Cauliflower mosaic virus (CaMV), Cucumber mosaic virus (CMV) ve Turnip yellow mosaic virus (TYMV) için test edilmiştir. Serolojik testler sonucunda lahana örneklerinin %8.36'sının TuMV, %3.63'ünün CaMV ile bulaşık olduğu belirlenirken, sadece 2 örnekte (%0.72) TuMV+CaMV karışık enfeksiyonu tespit edilmiştir. Analiz edilen örnekler içinde CMV ve TYMV ile bulaşık hiçbir örneğe rastlanmamıştır. Samsun ilinde lahanagil (Brassicaceae) bitkilerinde CaMV enfeksiyonu ilk defa bu çalışmayla rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, cabbage (Brassica oleracea L.) is the most economically important member of the genus Brassica. Samsun province is one of the greatest cabbage producing areas in Turkey and has nearly 30% of the cabbage production of Turkey. Virus diseases on cabbage reduce production and decrease quality and marketing value. Surveys were done to determine the distribution of viruses in cabbage cultivated areas in Samsun in 2011-2013.According to the results of field observations, characteristic virus symptoms were observed on some cabbage plants. A total of 275 leaf samples was collected from cabbage fields in Samsun province and tested for the presence of Turnip mosaic virus (TuMV), Cauliflower mosaic virus (CaMV), Cucumber mosaic virus (CMV), and Turnip yellow mosaic virus (TYMV) by DAS-ELISA using virus-specific commercial polyclonal antiserum. Result of serological tests showed that 8.36% and 3.63% of these samples were infected with Turnip mosaic virus (TuMV) and Cauliflower mosaic virus (CaMV), respectively. The TuMV+CaMV mixed infection ratio was 0.72%. However, CMV and TYMV were not determined. CaMV was firstly reported in Brassicaceae crops in Samsun province by this study.