İmplant üstü sabit restorasyonların simantasyonunda kullanılan siman materyallerinin ve izolasyon yöntemlerinin artık siman miktarı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of cement materials and isolation methods used in the cementation of implant supported prosthesis on the amount of excess cement
  1. Tez No: 571481
  2. Yazar: SÜHA KUŞÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ HAYRAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı polikarboksilat siman, geçici implant simanı ve rezin siman ile simante edilen tek üye implant üstü kronların simantasyonu sonrasında kron-abutment kompleksi ve abutment çevresi dişeti yüzeyinde kalan artık siman miktarını en aza indiren izolasyon yönteminin belirlenmesidir. Yöntem: Çalışmamızda; sondla temizleme, rubber dam ve teflont bant izolasyon yöntemleri dikkate alınarak her bir grupta toplam 30 örnek olacak şekilde 3 ana grup oluşturuldu. Daha sonra her bir ana grup uygulanacak polikarboksilat, geçici implant ve rezin simanı materyaline göre 3 alt gruba ayrıldı (n=10). Teflon bant izolasyon tekniği için simantasyon öncesinde bir teflon bant abutmentın gingival yüzeyine sarılmıştır. Rubber dam izolasyonu için de uygun boyutta kesilmiş bir dam abutment ile perfore edilmiş bu halde analog üzerine vidalanarak simante edilmiş, simanın sertleşmesi sonrası kesilerek çıkarılmıştır. Kronların içine siman materyalleri bütün yapışma yüzeyini dolduracak şekilde yüklenmiştir. Kontrol grubunda simanın sertleşmesi sağlanınca sond ile temizlik yapılmıştır. Temizlik sonrasında kronlar üzerinde hazırlanmış olan vida deliklerinden girilerek kron-abutment kompleksi bütün olarak çıkarılmış ve model üzerinde dişetini taklit eden ilave silikon materyalinin yüzeyine dik açıyla yerleştirilmiş bir fotoğraf makinesi ile görüntü alınmıştır. Kron-abutment kompleksi kondanse silikon bloğu için gömülmüş ve abutment kenarlarında kalan artık simanların mesial, distal, bukkal ve palatal yönlerden bu yönlere dik açı ile yerleştirilmiş fotoğraf makinesi ile görüntüleri alınmıştır. Elde edilen dijital görüntüler Adobe Photoshop CC2018 programı ile analiz edilmiştir. Programda, kalmış siman artıkları Lasso Tool ile işaretlenip bu işaretli bölgelerin toplam alanları tespit edilmiştir. Her örnekte elde edilen toplam alanlar artık siman miktarını belirlemiştir. Bu artık siman miktarları IBM SPSS Statistics Ver.23 yazılımı ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim The aim of the study is to determine the isolation method that minimizes the amount of excess cement remaining on the gingival surface around the crown- abutment complex and abutment after cementation of single-tooth implant-supported crowns cemented with polycarboxylate cement, temporary implant cement, resin cement. Material and methods: In this study; Considering the sonde cleaning, rubber dam and teflon tape isolation methods, 3 main groups were formed with a total of 30 samples in each group. Then, each main group was divided into 3 subgroups according to the polycarboxylate, temporary implant and resin cement material to be applied (n=10). For the Teflon tape isolation technique, a teflon tape was wrapped on the gingival surface of the abutment prior to cementation. For rubber dam isolation, a dam cut in a suitable size was perforated with abutment, and in this state it was screwed onto the analogue and cemented, and after the cement hardened, it was cut out. The entire adhesion surface of the crowns were loaded with cement materials. In the control group, the excess cement was cleaned via probe, when the cement hardened. After cleaning, the crown-abutment complex was removed as a whole by entering the screw holes prepared on the crowns, and an image was taken with a camera placed at right angles to the surface of the additional silicone material imitating the gingiva on the model. The crown-abutment complex was embedded for the condensed silicone block and images of the excess cements on the abutment edges were taken from the mesial, distal, buccal and palatal directions with a camera placed at right angles to these directions. Obtained digital images were analyzed with Adobe Photoshop CC2018 program. In the program, the excess cement were marked with the Lasso Tool and the total areas of these marked regions were determined. The total areas obtained in each sample determined the amount of excess cement. These excess cement amounts were statistically evaluated with IBM SPSS Statistics Ver.23 software.