Konya ili Selçuklu ilçe belediyesince tesis edilen yeşil alanların ekonomik verimliliğinin incelenmesi
  1. Tez No: 57149
  2. Yazar: ALİ KAYACAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENNET OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KONYA İLİ SELÇUKLU İLÇE BELEDİYESİ'NCE TESİS EDİLEN YEŞİL ALANLARIN EKONOMİK VERİMLİLİ?İNİN İNCELENMESİ Ali KAYACAN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç.Dr. Cennet O?UZ 1996, Sayfa:80 Jüri : Yrd.Doç.Dr. Cennet O?UZ : Prof.Dr. Yalçın MEMLÛK : Prof.Dr. M.Asım KABUKÇU Araştırmanın amacı, Konya İli Selçuklu İlçesinde tesis edilen yeşil alanların tiplerine göre ilçe nüfusunun talebine cevap verip veremediği, yeşil alan ihtiyacının hangi düzeylerde olduğu ve tesis edilen yeşil alanların maliyet ve verimlilik analizleri yapılarak yapılan yatırımların verimli olup olmadığı araştırılmıştır. Ayrıca ilçe nüfusunun mahalle parklarını nasıl değerlendirdiklerine dönük araştırma yapılmıştır. İlçede yer alan mahalle parklarını kullanım çeşitliliği, yaş, meslek, eğitim ve gelir durumları ile parka geliş nedeni, parka geliş sıklığı ve hafta sonunu değerlendirme arasında istatistiki olarak bir bağlılık olup olmadığı incelenmiş olup parka geliş nedenleri ile yaş grupları arasında bir bağlılık bulunmadığı görülmüştür. Parka geliş sıklığı ile yaş grupları ve gelir grupları arasında bir bağlılık bulunmasına rağmen, eğitim düzeyleri ve meslek grupları arasında da bir bağlılığın olmadığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte hafta sonunu değerlendirme ile yaş grupları arasında istatistiki olarak bir bağlılık bulunmamasına rağmen eğitim düzeyleri, gelir grupları ve meslek grupları arasında bir ilişki bulunmuştur.Araştırma alanında tesis edilen yeşil alanların verimlilik analizi yapılmış olup, sermayenin verimliliği 1.27 olarak bulunmuştur, iş gücü verimliliği, iş gücü payının parasal ifadesi ve iş gücünün çalışma süresi olarak iki grupta analiz edilmiştir. Buna göre parasal ifade olarak iş gücü verimliliği 5.33 TL, çalışma süresi olarak 219.284 TL/saat olarak bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Maliyet analizi, yapısal tesis maliyeti, plantasyon maliyeti, sabit maliyet, değişen maliyet, sermaye verimliliği, işgücü verimliliği.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE RESEARCH ON THE ECONOMICAL PRODUCTIVITY OF GREEN AREAS ESTABLISHED IN SELÇUKLU MUNICIPALITY IN KONYA PROVINCE Ali KAYACAN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agriculturel Economic Supervisor : Yrd.Doç.Dr. Cennet O?UZ 1996, Page:80 Jury : Yrd.Doç.Dr. Cennet O?UZ : Prof.Dr. Yalçın MEMLÛK : Prof.Dr. M.Asım KABUKÇU The aim of the research is to final out whether the green areas established in Selçuklu, town of Konya, reply the demand of the population of the town or not in regard to their types. In this research, the extend to which the green areas are needed, the cost and the productivity of these areas have also been analyzed. Whether the investments in these areas are economical or not has been studied too. Besides these studies, how the inhabitants of the town appreciated these green fields has been investigated. Various reasons for the use of local parks has been examined and statistical relations between the park visitors ages, jobs, education's, income, frequency and reasons for coming too the park and how they spend the weekends has been analyzed. As a result it has been seen that there is no direct relation between the frequency of visits to the parts and the age groups. The green areas on the research area have been analyzed in terms of productivity, capital and productive power, and the productivity of capital has been found as 1.27.The power productivity has been analyzed in two groups as notary and working time. According to this the monetary expression of power productivity is estimated as TL. 5.33 and working time as 219.284 TL/hour. It is obvious that the administration has used power productivity much better than its capital. KEYWORDS: Cost analysis, constructional foundations cost, plantation cost, fixed cost, varied cost, productivity of capital, productivity of power.