Seri D.C. motor tahrikli tramvaylarda yol verme işleminin mikroişlemci ile kontrolü
  1. Tez No: 57150
  2. Yazar: MUCİZ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH ÜRKMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SERÎ D.C. MOTOR TAHRİKLİ TRAMVAYLARDA YOLVERME İŞLEMİNİN MİKROÎŞLEMCİ İLE KONTROLÜ Muciz ÖZCAN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Müh. Anabilim Dalı Danışman: Yrd.Doç.Dr. Abdullah ÜRKMEZ 1996, Sayfa: 102 Jüri : Yrd.Doç.Dr. Abdullah ÜRKMEZ Prof. Dr. Mehmet BAYRAK Yrd.Doç.Dr.Faruk ÜNSAÇAR Bu çalışmada, Hafif Raylı Sistemlerde kullanılabilecek özellikte yolverme işleminin mikroişlemci ile kontrolü tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Yolverme işleminin kontrolü için, tramvay'ın ağırlığını ölçen bir sensörden, motorların çektiği akımı ölçen bir sensörden ve hız bilgisini içeren tako genaratörünün çıkış geriliminden gerekli bilgileri içeren sinyaller alınmıştır. Tramvay motorları D.C. gerilimle çalıştıktan için çektikleri akımı ölçmek için Hail etkili sensör kullanılmıştır. Sensörlerin çıkışındaki sinyaller bir analog seçici ile seçilip bir ADC'ye uygulanarak dijital kodlara çevrilmiştir. Bu dijital kodlar bir mikroişlemci tarafından okunarak yolvericinin o anda bulunması gereken kademe değeri mikroişlemci tarafından hesaplanmakta ve çıkış portuna gerekli kontrol sinyalleri iletilerek sistemin gerekli kontrolü sağlanmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: HallDevice,Z80Mikroişlemci,Yolverme,ADC,Yükselteç II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE STARTING CONTROL OF SERIES WOUND DC MOTORS BY THE MICROPROCESSOR EMPLOYED IN THE TRAMPRAILS. Muciz OZCAN Selçuk University Science Institute Electric-Electronics Eng.Dept. Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Abdullah ÜRKMEZ 1996, Page: 102 Jury: Assoc.Prof.Dr. Abdullah ÜRKMEZ Prof. Dr. Mehmet BAYRAK Assoc.Prof.Dr. Faruk ÜNSAÇAR In this project microprocessor controlled starting process is designed and applied to light rail system. To control starting process, necessary signals are input from following sensors: loadcell for the weight of tramprail, tachogenerator for the velocity, Hall-Effect sensors for amount of the consumed current. Output signals of sensors are selected by an analogue select and converted to the digital codes by ADC. Output digital codes are read by a microprocessor and the starter's required step is calculated. Obtained results are output to ports to control the system. The device is mounted on a tramprail and tested. Results are found satisfactory but device still needs some improvements for working under adverse conditions. KEY WORDS: Hall Device, Z-80 Microprocessor, Start of Serial DC Motors, ADC, Amplifier III