Sahaflık alanında kurumsal mantıkların dönüşümü ve sahaflık kimliğine yansımaları
Transformation of institutional logics in the field of antiquarian book trade and reflections on identity of antiquarian book trade
- Tez No: 571503
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKE ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde, sahaflık mesleğinde bir dönüşüm yaşandığı gözlenmektedir. Sahaflık mesleği eski kitap alım-satımı yapan bir mesleki kimlik ve mantığa sahip iken, son yıllarda bu durumun farklılaştığı ve bir dönüşüme uğradığı görülmektedir. Bu çalışmanın amacı sahaflık mesleğindeki dönüşüm sürecinin açıklanması ve sahaflık mesleki mantığının nasıl yönde bir evrim geçirdiğinin incelenmesidir. Bu amaçla kartopu örneklem yöntemi kullanılarak İstanbul'da bu mesleği icra eden 10 sahaftan yarı yapılandırılmış sorular kullanılarak mülakat yöntemiyle veri toplanmıştır. Bulgular sahaflık mesleki mantığının ve buna bağlı olarak da sahaflık mesleki kimliğinin geleneksel formunu kaybederek dönüştüğünü göstermektedir. Çalışma sonucunda, sahaflık mesleğinin geleneksel ve yeni sahaflık mantığı olarak iki mantığa sahip olduğu ve mesleğin yeni sahaflık mantığına doğru bir dönüşüm içinde bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is observed that there is a transformation in the antiquarian book trade profession. While the antiquarian book trade profession has a professional identity and logic that trades old books, it has been observed that this situation has changed and transformed in recent years. The aim of this study is to explain the process of transformation in the antiquarian book trade profession and to examine the evolution of the professional logic of antiquarian book trade. For this purpose by using the snowball sampling method, data were collected by interviews method from semi-structured questions from 10 antiquarian booksellers performing this profession in Istanbul. Findings show that professional logic of antiquarian book trade and accordingly professional identity of antiquarian book trade are transformed by losing their traditional form. As the result of study, antiquarian book trade profession have two logics as traditional and new logic of antiquarian book trade and research have showed that profession transformed toward new logic of antiquarian book trade.