Farklı oranlarda semizotu ilavesinin dondurmanın fiziksel, kimyasal ve duyusal özelliklerine etkisi
The effect of adding of different ratio of semizotu (Portulaca oleraceae) on the physical, chemical and sensory properties of ice cream
  1. Tez No: 571525
  2. Yazar: FATMA HEZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada farklı oranlarda semizotu ilavesinin dondurmanın fiziksel, kimyasal, antioksidan ve duyusal özelliklerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla kontrol (semizotu içermeyen) ve 3 farklı oranda (% 5, % 10 ve % 15) semizotu ilave edilerek dört çeşit dondurma üretilmiştir. Dondurma örneklerinde semizotunun % 10 düzeyine kadar ilavesi kurumadde ve pH değerleri üzerinde istatistiksel olarak önemli bulunmazken; % 15 oranında ilavesi her iki parametreyi de düşürmüştür. Semizotu ile üretilen dondurmalarda kül miktarında kontrol örneğe göre azalma olmuş, ancak bu azalma istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır Örnekler protein açısından değerlendirildiğinde semizotu ilavesi protein miktarında azalmaya neden olurken, oranlar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p0.05). Semizotu içeren örneklerin L değerlerinde kontrol örneğe göre düşüş görülmüştür Genel kabul edilebilirlik açısından kontrol örneğinden sonra en yüksek puan % 5 semizotu ilaveli dondurma örneğine verilmiştir. Genel olarak sonuçlar değerlendirildiğinde fenolik madde içeriği ve renk üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı dondurma üretiminde kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of adding different amounts of purslane (Portulaca oleraceae L.) on the physical, chemical, antioxidant and sensory properties of ice cream was investigated. For this purpose, four kind of ice cream were produced including control sample (not contain purslane) and with the addition of three different ratios (5, 10 and 15 %) of purslane. In the ice cream samples, while the addition of up to 10 % of the purslane was not statistically significant on the dry matter and pH values, the addition of 15 % decreased both parameters too. The amount of ash in the ice cream containing purslane was less than the control sample but it was not statistically significant. The addition of purslane caused a decrease in the amount of protein and the difference between the ratios was not statistically significant (p 0.05). L values of samples prodcued with purslane belonged to the colour decreased compared to the control sample. General acceptability scores was given to the sample containing 5 % purslane after control sample. Considering the phenolic substance content of purslane, it can be used in ice cream production by making some changes on the recipe of ice cream.