Beton karışım suyu miktarındaki değişimin beton özelliklerine etkisi
The effect of change of concrete mixture water on the concrete characteristics
- Tez No: 571527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇULLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, beton karışım suyuna hesaplanan miktardan farklı oranlarda karışım suyu ilavesi veya eksiltilmesi durumunda betonun fiziksel ve mekanik özelliklerindeki değişimin ve üretilen beton örneklerin sülfatlı ortamdaki davranışının belirlenmesidir. Bu amaçla, C20/25, C30/37 ve C40/50 dayanım sınıflarında hazırlanan beton örneklere karışım suyu miktarı %10, %20, %40, %70 ve %100 oranında artırılıp %10 ve %20 oranında azaltılmıştır. Üretilen beton örnekler üzerinde birim hacim ağırlık, impermeabilite, kapilarite, basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı deneyleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca beton örnekler, sülfatlı ortamdaki davranışlarını belirlemek amacıyla %5 sodyum sülfat konsantrasyonuna sahip korozif suda ıslanma-kurumaya maruz bırakılmıştır. 10 ıslanma-kuruma döngüsü sonucunda beton örneklerdeki ağırlık değişimleri belirlenmiştir. Sonuç olarak, beton örneklere karışım hesaplarında belirlenen karışım suyu oranından farklı bir oranda su ilavesi ve eksiltilmesinin, betonun fiziksel ve mekanik özelliklere etkisi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca beton örneklerin korozif ortamlara karşı dirençlerinde ciddi oranda azalmaların olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work, calculated to water of concrete mixture the amount in different rates addition of mixing water or in case of reduction concrete physical and mechanical Properties and produced concrete samples sulfated the behavior of the environment is determined. For this purpose, C20/25, C30/37 and C40/50 prepared in resistance classes concrete samples mixing water quantity %10, %20, %40, %70 and %100 ratio is reduced. Produced concrete samples on unit volume weight, impermeabilite, capillarity, compressive strength, tensile strength during splitting experiments took place. Also concrete examples, sulfated environment purpose of determine their behavior %5 sodium sulfate concentration having corrosive wetting-drying stay exposed. 10 wetting-drying cycle as a result concrete samples weight changes determined. As a result concrete samples mixture calculations determine mixing water ratio water addition and reduction, physical and mechanical of concrete has effect on properties is determined. Also for concrete samples resistance against corrosive places is seriously reduced as it seems.