Evcil tavuk ve Yeni Zelanda tavşanlarında aorta'nın seyri ve dağılım üzerinde makroanatomik araştırmalar
- Tez No: 57153
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER KORKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Doktora Tezi EVCİL TAVUK VE YENİ ZELANDA TAVŞANINDA AORTA'NIN SEYRİ VE DA?ILIMI ÜZERİNDE MAKROAN ATOMİK ARAŞTIRMALAR Nilgün KURU Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman Prof. Dr. Tuncer KORKMAZ Jüri : Prof. Dr. Sadettin TIPIRDAMAZ Doç. Dr. Osman DURMUŞ Bu araştırmada evcil tavuk ve Yeni Zelanda tavşanında aorta'nın seyri ve dağılımı komparatif ve makroanatomik olarak incelendi. Araştırmada ma teryal olarak, Konya yöresinden temin edilen 8 adet (4 erkek, 4 dişi) evcil tavuk ve 8 adet (4 erkek, 4 dişi) Yeni Zelanda tavşanı kullanıldı. Aorta'nın vücudun en kalın ana atardamarı olarak ventriculus si- nister'in basis'inden orjin aldığı evcil tavukda regio pelvis, Yeni Zelanda tav şanında son bel omuru düzeyinde sona erdiği tesbit edildi. Evcil tavukta truncus brachiocephalicus'un aorta ascendens'in sol kıs mından ayrıldığı, a.carotis communis'in truncus brachiocephalicus'un son iki dalından biri olduğu ve a. carotis interna ismini alarak sonlandığı tespit edildi. Yeni Zelanda tavşanında arcus aorta'nın truncus brachiocephalicus ve a.subclavia sinistra'ya bölündüğü gözlendi. Evcil tavukta a. renalis cranialis, a. mesenterica cranialis'in orjininden 1 cm sonra aorta ascendens'in lateral'inden başlagıç aldığı ve a. ovarica'nın sol a renalis cranialis'den orjin aldığı belirlendi. ANAHTAR KELİMELER: Aorta, aorta ascendens, arcus aortae, aorta des- cendens, aorta thoracica, aorta abdominalis, evcil tavuk, Yeni Zelanda Tavşanı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Doctora Thesis MACROANATOMIC INVESTIGATIONS ON THE COURSE AND DISTRIBUTION OF AORTA IN DOMESTIC FOWL AND NEW ZELAND RABBIT Nilgün KURU Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Asoc. Prof. Dr. Tuncer KORKMAZ Juri : Prof. Dr. Sadettin TIPIRDAMAZ Doç. Osman DURMUŞ In this study, course and distribution of aorta was investigated com paratively and macroanatomically in domestic fowl and New Zeland rabbit. For this purpose, eight domestic fowl (four male, four female) and eight New Zeland rabbit (four male, four female) collected from Konya enviroment and they were used such as materials. It has found out that the main systemic arterial trunk of the body, the aorta, begins at the base of the left ventricle and ends et the pelvic region in domestic fowl, but in New Zeland rabbit it ends at the last lumbar vertebra. It has been found out that truncus brachiocephalicus is separated from the left side of the aorta ascendens in domestic fowl, and that a. carotis communis is one of the two terminals of the truncus brachiocephalicus and it ends with the name a.carotis interna. It has also been observed that arcus aortae is divided into truncus brac hiocephalicus and left a. subclavia in New Zeland rabbit. It has been determined that a. renalis cranialis is originated laterally from aorta descendens after 1 cm to the origin of a.mesenterica cranialis and a. renalis cranialis in domestic fowl. KEY WORDS: Aorta, aorta ascendens, arcus aortae, aorta descendens, aorta thoracica, aorta abdominalis, domestic fowl, New Zeland rabbit.