Soğuk ortamda üretilen betonarme elemanların donatı aderansının incelenmesi
Investigation of adherence of reinforced concrete members produced in cold environment
- Tez No: 571531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇULLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, taze halde soğuk havaya maruz betonarme elemanlarda donatı aderansını incelemektir. Donatı aderans dayanımını belirlemede Belçika mafsallı kiriş deneyi yöntemi kullanılmıştır. Çalışma kapsamında, C25/30 beton dayanım sınıfı ve S420 çelik sınıfında Ø8, Ø10 ve Ø12 donatı çaplarında aderans dayanımları belirlenmiştir. Aderans belirlemede kullanılacak donatıların aderans dayanımındaki değişimi irdelemek için iki farklı kenetlenme boyu kullanılmıştır. Kenetlenme boyları donatı çapına göre 10Ø ve 20Ø olarak hazırlanmıştır. Belçika Mafsallı Kiriş deney düzeneği için hazırlanan kiriş örneklerde ortam şartlarının donatı aderansına etkisini belirlemek amacıyla taze haldeki kiriş örnekler Normal şartlar, 0°C, -5°C ve -10°C sıcaklıklara 2 gün boyunca maruz bırakılmıştır. Taze halde 2 gün boyunca normal şartlara ve soğuk havaya maruz bırakılan kiriş örnekler 7. ve 28. güne kadar kür edilmiştir. Kür süresi tamamlanan kiriş örnekler aderans deneyine tabi tutulmuştur. Ayrıca kiriş örneklerin hazırlanmasında kullanılan betonun maruz kaldığı soğuk hava şartlarına bağlı olarak beton basınç dayanımındaki değişimi görmek amacıyla 15x15x15 cm ebadında hazırlanan küp örnekler üzerinde basınç dayanım deneyi gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, normal şartlara maruz kiriş örneklerinin en büyük aderans gerilmesine sahip olduğu ve betonun taze halde maruz kaldığı sıcaklık değerinin düşüşü ile aderans gerilmesinin azaldığı görülmüştür. Ayrıca beton dayanımlarının da maruz kaldığı sıcaklık değerinin düşüşü ile basınç dayanımında %30'dan fazla kayıp belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the reinforcement adherence of reinforced concrete elements exposed to cold air in fresh state. The Belgian hinged beam test method was used to determine reinforcement adherence strength. Within the scope of the study, the adherence strengths were determined in C25 / 30 concrete strength grade, S420 steel grade and in Ø8, Ø10 and Ø12 reinforcement diameters, Two different clamping lengths were used to examine the change in adherence strength of the reinforcements to be used in the determination of adherence. The clamping lengths were prepared as 10Ø and 20Ø according to the reinforcement diameter. In order to determine the effect of ambient conditions on the reinforcement adherence of beams prepared for the Belgian Hinged Beam test setup, fresh beams samples were exposed to normal conditions, and the temperatures 0°C, -5°C and -10°C for 2 days. The beams were exposed to normal conditions and cold air for 2 days in fresh condition and cured until the 7th and 28th day. The beam samples, whose curation process was completed, were subjected to adherence test. In addition, in order to see the change in the concrete compressive strength depending on the cold weather conditions of the concrete used in the preparation of the beam samples, compressive strength test was carried out on the cube samples prepared in the size of 15x15x15 cm. As a result, it was seen that the beam samples exposed to normal conditions had the greatest adherence stress and the adherence stress decreased due to the decrease in the temperature value under which the concrete was exposed in its fresh state. Furthermore, with the decrease in the temperature value of the concrete strengths, more than 30% loss in compressive strength was determined.